BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçiliğinde geleneksel Türk kahvaltısı tanıtıldı

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçiliğinde düzenlenen “Dünya Kahvaltı Günü” etkinliğinde, Cezayirli zanaatkarları ağırlanarak geleneksel Türk kahvaltı kültürü tanıtıldı.

Büyükelçilik binasının bahçesinde gerçekleştirilen programda, Türk kahvaltısı, Cezayirli davetlilerin beğenisine sunuldu.

Davetliler; gözleme, sigara böreği, poğaça, peynir, zeytin ve reçel çeşitlerinden oluşan Türk kahvaltısının birbirinden güzel lezzetlerini tatma imkanı buldu.

Cezayirli zanaatkarlar Anadolu lezzetlerini tattı

Kahvaltı sonrası AA muhabirine konuşan Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş, “Dünya Kahvaltı Günü” kapsamında programa davet edilen Cezayirli zanaatkarlara, Türk kahvaltısı ve Anadolu lezzetlerinin tanıtıldığını söyledi.

Göktaş, programda davetlilere iki ülkenin ortak mutfak kültüründen menemenin yanı sıra Anadolu lezzetlerinden gözleme, poğaça ve sigara böreğinin de ikram edildiğini kaydetti.

Cezayir’in kahvaltı kültürünün Türkiye’den farklı olduğuna işaret eden Göktaş, “Onlar genelde kahvaltıyı şekerli yani biraz daha tatlı bazlı tüketiyorlar.” diye konuştu.

Göktaş, etkinliğe özellikle ev bütçesine katkı sağlayan, el yapımı boya, seramik, mercan kolye ve tespih üreten Cezayirli el sanatları ustalarının davet edildiğini belirtti.

Türk kahvaltısı tüm dünyada biliniyor

Etkinliğe katılan davetlilerden Cezayirli Abdulmalik Rubi, Türk kahvaltısının tüm dünyada tanındığını söyledi.

Türk kahvaltısının tatlı ve tuzlu birçok lezzeti içinde bulundurduğunu belirten Rubi, bunların Türk kahvaltısını zengin hale getirdiğini vurguladı.

Kahvaltıda tattığı bazı lezzetlerin Cezayir’de de benzer şekillerinin bulunduğunu ifade eden Rubi, “Cezayir kahvaltı kültürü biraz daha farklı olsa bile, Türk kahvaltısındaki bazı tatlar bizdeki öğle ve akşam yemeklerinde yapılan yemeklere benziyor.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu