HABERLERKÜLTÜR ve SANATORTA AFRİKA

Kamerun Türkiye Araştırmalar Merkezi öğrencileri Türkçe konuşuyor

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ve Yaounde II Üniversitesi (UYII) arasında imzalanan eğitimde iş birliği protokolüyle açılan “Türkiye Araştırmaları Merkezi” birçok alanda hizmet veriyor. Merkezin 27 Eylül 2021’de faaliyete başlayan Türkçe kursunda eğitim alan Kamerunlu öğrenciler Türkçe konuşuyor.

Türkçe derslerine şu ana kadar 350 lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi ön başvuruda bulunurken derslere aktif devam eden 55 öğrenci ise A2 seviyesine ulaşıp, Türkçe konuşmaya başladı.

Türkiye Araştırmalar Merkezi’nin, Kamerun’da açılmış ilk ve tek Türkçe eğitim veren merkez olduğunu belirten Türkiye Maarif Vakfı Türkçe okutmanı Fatma Hoşça, Türkçe öğretiminin yanı sıra, Türkiye’nin ve Türk kültürünün de tanıtımının amaçlandığını ifade etti.

Fatma Hoşça, Kamerunlu öğrencilerin Türkçe derslerine son derece ilgi gösterdiğini, dersleri aktif takip eden öğrencilerin artık kendilerini çok rahat ifade edebildiklerini ve kendi aralarında Türkçe konuştuklarını söyledi.

“Bir dili yabancı dil olarak öğretmek, ne o dilin dil bilgisi öğretimi ne sözcük hazinesi aktarımı ne de 4 temel dil becerisini öğretmek değildir. Dil aynı zamanda kültürel kodlarımızı taşır. Dil kültürün hem taşıyıcısı hem de yaşatıcısıdır. Bu nedenle birçok araştırmacı dil öğretiminde kültür aktarımını, 5. beceri kabul eder. Biz de bu 5. beceriye çok önem veriyoruz.”

Türkçe kursunun ilk öğrencilerinden Sandra, Yaunde II Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisans yaptığını, Türkçeyi çok sevdiğini ve eğitim hayatına Türkiye’de devam etmek istediğini dile getirdi.

Kendini Türkçe çok rahat ifade edebildiğini ve kendi aralarında Türkçe konuştuklarını söyleyen bir diğer öğrenci Ahmet Marsusi de hayalinin, Mevlana Müzesini ve Sultan Ahmet Camisini ziyaret etmek olduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu