BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Kenya’da seçimlere doğru taraflar netlik kazanmaya başlıyor

 

9 Ağustos 2022 tarihinde düzenlenecek seçimlerde koalisyonlar netlik kazanmaya başlarken şimdiden Başkan Yardımcısı William Rutto ve eski Başbakan Raila Odinga arasındaki rekabet kızıştı.

Tarafların son dönemde ittifaklarını oluşturdukları gözlemleniyor. Şu anki duruma göre Kenya’da bir koalisyon hükümeti olması muhtemel görünüyor.

Bir taraftan Rutto liderliğindeki Kenya Kwanzi ittifakı 12 farklı partiyi bünyesinde barındıran bir koalisyon oluştururken diğer yandan Başkan Uhuru Kenyatta’nın da desteklediği Odinga liderliğindeki koalisyon 23 farklı partinin katılımıyla Birlik Deklarasyonu Tek Kenya Koalisyon Partisi (Azimio) adı altında bir araya geldi.

12 Nisan 2022 tarihinde 12 parti Nairobi şehrinde bulunan Ngong parkurunda düzenlenen seremoni ile koalisyon anlaşması imzalayarak resmen Kenya Kwanzi ittifakına katıldı.

Bu koalisyon eski başkan yardımcısı William Rutto liderliğindeki Birleşik Demokratik İttifak (UDA), Musalia Mudavadi liderliğinde Amani Ulusal Kongresi (ANC), Moses Wetangula liderliğindeki Ford Kenya (FK), Justin Muturi liderliğindeki Demokrat Parti (DP), Moses Kuria’nın liderliğindeki İşçi Partisi (CCK), Mwangi Kiunjuri liderliğindeki Hizmet Partisi (SP), William Kabogo liderliğindeki Tujibebe Partisi (TP), Martin Wambora liderliğindeki Birlik ve Kalkınma Partisi ve sırasıyla Çiftçi Partisi (FP), Kenya Komünist Partisi (CPK) Kenya Geçiş Partisi (DPK), Ekonomik Özgürlük Partisi’nden (EFP) oluşmaktadır.

13 Nisan tarihinde Azimio nihayet resmi olarak anlaştı. 23 siyasi partiyi bir araya getiren bu koalisyonda Odinga’nın Turuncu Demokratik Hareketi’nin (ODM) baskın bir rolü olduğu görülüyor.

Turuncu Demokratik Parti (ODP) lideri Raila Odinga’nın olduğu Azimio ise Jubilee Partisi (JP), Wiper Demokratik Hareketi (WDM), Kenya Afrika Ulusal Birliği (KANU), Ulusal İttifak Gökkuşağı Koalisyonu (NARC), Kenya Ulusal İttifak Gökkuşağı Koalisyonu (NARC-K), Birlik Partisi (MP), Maendeleo Chap Chap Partisi (MCC), Kenya Demokratik Hareket Partisi (DAP-K), Değişimi Güçlendirme Partisi (DEP), Birleşik Bağımsız İttifak Partisi (UPIA), Birleşik Demokratik Hareket (UDM), Birleşik İlerici İttifak (UPA), Pamoja Afrika İttifakı (PAA), Kenya Birlik Partisi (KUP), Birleşik Demokratik Parti (UDP), Demokrasi ve Gelişim Hareketi (MDG), Kenya Reform Partisi (KRP), Chama Cha Uzalendo (CCU), Barış ve Demokrasi Partisi (PPD), Ulusal Liberal Parti (NLP), Halkların Umudu Partisi (PTP), Ubuntu Halkları Forumu (UPF) olmak üzere toplam 23 partinin ittifakından meydana gelmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu