BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Tunus’ta “şehitler günü”nde Cumhurbaşkanı Said’in kararları protesto edildi

Tunus’ta, Şehitler Günü’nü anmak ve Cumhurbaşkanı Kays Said’in Parlamentoyu kapatma sürecini başlatan 25 Temmuz 2021 olağanüstü kararlarını protesto etmek için bir eylem yapıldı.

Tunus’ta bulunan Habib Burgiba Caddesi’nde düzenlenen gösteride Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi çağrısı yapıldı. Ayrıca gösteride Cumhurbaşkanı Said’in kararları da protesto edildi.

Alınan yoğun güvenlik önlemlerinin dikkat çektiği gösteriye Nahda Hareketi de destekçi oldu.

Gösteride, “Darbeye hayır”, “Özgürlük, özgürlük.. Polis devleti sona erdi”, “Canımızla kanımızla seni yücelteceğiz ey bayrak.” yazılı pankartlar açıldı.

9 Nisan 1938’de Fransız askerlerinin Tunus’ta bir parti liderini tutuklamasını protesto eden göstericilere ateş açtığı ve onlarca kişinin hayatını kaybettiği gün, ülkede “Şehitler Günü” olarak anılıyor.

Tunus’ta siyasi kriz

25 Temmuz 2021’de Meclis’in çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran Cumhurbaşkanı Said, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Meclis faaliyetlerinin askıya alınmasına karşı çıkan milletvekilleri 30 Mart’ta çevrim içi oturum düzenlerken Cumhurbaşkanı Said, bunu “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

Said, aynı gün Anayasa’nın 72. maddesine dayanarak meclisi feshettiğini duyurdu.

Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi ise Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz olağanüstü kararları sonrasında Tunuslu aktivistler tarafından kuruldu.

Said sonrası dönemde siyasi bir alternatif olmayı hedefleyen bu girişim, Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu