BATI AFRİKADOĞU AFRİKAG20GÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Güney Afrika Başkanı Ramaphosa: Afrika Birliği’ni G20’de görmekten çok mutluyuz

Afrika Birliği, zirve ev sahibi Hindistan’ın Başbakanı Narendra Modi’nin daveti üzerine Cumartesi günü G-20’nin yeni bir üyesi olarak resmen yer aldı.

G-20 Zirvesi’de  Hindistan başkanı, “daha kapsayıcı ve daha yerel” bir Küresel Güney için zirvenin önemini vurgulayarak  “Bir Dünya, Bir Aile, Bir Gelecek”  teması altında başlayan oturumun “kilit anahtarı” olarak nitelendirdi.

Güney Afrika Başkanı Ramaphosa: Afrika Birliği’ni G20’de görmekten çok mutluyuz

“Afrika Birliği’ni , G20 nin bir üyesi olarak kabul etmesinden mutluluk duyuyoruz. COVID19 salgınının ardından küresel yeniden yapılanma, düşük karbonlu, iklime dayanıklı, sürdürülebilir toplumlara geçişi hızlandırmak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Gelişmekte olan ekonomiler, bu krizin en az sorumluluğunu taşısalar da, iklim değişikliğinin yükünü çekiyorlar.

Afrika ve diğer gelişmekte olan ekonomi ülkeleri olarak, yoksulluk, eşitsizlik ve işsizlik gibi önemli kalkınma sorunlarının ortasında iklim taahhütlerimizi yerine getirme göreviyle karşı karşıyayız.

İklim değişikliği, çevresel bozulma, sürdürülemez tüketim ve üretim ile kaynak kıtlığı, ancak kolektif olarak ve büyük bir dayanışmayla ele alınabilecek sorunlardır.

Güney Afrika, Sürdürülebilir Kalkınma için geliştirilmiş ve genişletilmiş bir Küresel Ortaklık çağrısında bulunuyor. Bunun, Kalkınmanın Finansmanına ilişkin Addis Ababa Eylem Gündemi’nde belirtilen somut politikalar ve eylemlerle desteklenmesi gerekmektedir.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu