BİLİM ve TEKNOLOJİBÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Sudan Sivil Toplum Kuruluşları, telekomünikasyon kesintilerine son verilmesini talep ediyor

Sudan'da savaşan gruplar tarafından uygulanan "toplumsal cezalandırma"ya son verilmesi için Sudanlı ve uluslararası yardım kuruluşları harekete geçti.

Sudan Ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmalar, ülkeyi bir yıldır kaosa sürüklemiş durumda. Bu çatışmalar sonucunda on binlerce insan hayatını kaybederken, neredeyse dokuz milyon kişi yerinden edildi.

Her iki tarafın saldırıları ve bürokratik kısıtlamaları, milyonlarca insanın önemli destek ağlarına erişimini engelledi.

Sivil Toplum Kuruluşları yaptığı açıklamada, “Bu iletişim eksikliği, sivil halkın savaşın etkileriyle başa çıkma yeteneğini ciddi şekilde etkiliyor. Bu durum yardım çalışanlarının temel hizmetleri sunma kapasitesini de engelliyor.” dedi.

Birleşmiş Milletler, durumu “son zamanların en kötü insani krizlerinden biri” olarak tanımladı. Sudan’da 48 milyon kişinin çoğu yardıma muhtaç durumda.

Yardım gönüllülerinin de ihtiyaç duyduğu internet, sınırlı ve pahalı olmasının yanı sıra çoğu kişi için tek iletişim hattı. Birçok kişi ise SpaceX’in Starlink ağı için kaçak ekipmanlara güveniyor. Bu zayıf internet bağlantısı, sivil halk için genellikle tek umut ışığı durumunda. Başta Darfur olmak üzere geniş bölgeler bir yıldan uzun süredir tamamen iletişimden yoksun.

STK’lar, savaşan her iki tarafın da “telekomünikasyon hizmetlerinin kesintisiz sağlanmasını” ve onarımların kolaylaştırılmasını talep ediyor.

Ancak, kaynak eksikliği ve devam eden çatışmalar, birçok savaşa maruz kalmış bölgedeki altyapının onarılmasını zorlaştırıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu