BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Nijerya ile Polonya arasında tarım alanında mutabakat zaptı imzalandı

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın Nijerya ziyaretinde, iki ülke arasında tarım alanında mutabakat zaptı imzalandı.

İmza töreni, 1961’de iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana bir Polonyalı liderin Nijerya’ya yaptığı ilk ziyaret olan Polonya Cumhurbaşkanı Andrezej Duda’nın devlet ziyareti sırasında başkent Abuja’da gerçekleşti.

Konuk Devlet Başkanı Andrezej Duda ile ortak basın toplantısında konuşan Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, Nijerya’nın denizcilik, eğitim ve savunma alanlarında Polonya ile mevcut verimli iş birliğinden memnun olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Buhari, bu alandaki iş birliğinin, özellikle Ukrayna’daki çatışmanın yol açtığı küresel gıda güvensizliği bağlamında iki ülke için bir kazan-kazan olacağını söyledi.

Buhari, Nijerya ve Polonya’daki iş sektörlerinin çeşitli üyelerini bir araya getirecek bir diyaloga ev sahipliği yapmasını memnuniyetle karşılayarak, bunun iki ülke arasındaki ticaret seviyesini artırmak için mükemmel bir girişim olduğunu da sözlerine ekledi.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Polonya’nın tarım iş birliğine ilişkin stratejik diyalog anlaşması imzaladığı tek Afrika ülkesinin Nijerya olduğunu söyledi.

Duda, imzalanan mutabakat zaptının iki ülkenin gıda güvenliği konusundaki geleceği için çok önemli olduğunu ifade etti.

Enerji güvenliği konusunda, Nijerya’dan Polonya’ya sıvılaştırılmış doğal gaz teslimatının yanı sıra ham petrol sevkiyatlarını öven Duda, “Bu iş birliği daha da ilerletmek, Nijerya’dan Polonya’ya olan arzı artırmak ve bu yolla iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğin gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu