BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Erdoğan ve Mahmud basın toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, heyetler arası ve başbaşa gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin Somali’deki faaliyetlerine değindi ve Türkiye-Somali ilişkilerinin artarak devam edeceğini ifade etti.

‘‘Türkiye Somali ilişkilerini ayrıntıları ile ele aldık, muhtelif alanlardaki iş birliğimizi artırarak sürdürme ve ilişkilerimizin ahdi zeminini tahkim etme konusunda mutabık kaldık. Somali’de hükümetin kurulmasının ardından bu konuda hızla gerekli adımları atmak hususunda fikir birliğine vardırk. İkili ticaret hacmimiz geçen sene %31 artarak 363 milyon dolara ulaştı. Bu noktaya 2003 yılının 2 milyon dolarlık seviyelerinden geldiğimiz akılda bulundurulmalıdır.’’

Somali’nin istikrar ve güvenliğine katkılarımız sürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden cumhurbaşkanlığı görevine gelen Hasan Şeyh Mahmud’u tebrik etti ve yeni dönemde de Somali istikrarına destek verileceğini sözlerine ekledi.

‘‘Görüşmemizde ayrıca bölgesel meseleleri de ele alarak Somali’nin istikrar ve güvenliğinin tüm Afrika Boynuzu için taşıdığı öneme vurgu yaptık. Bugüne kadar 5000 Somalili askerin eğitimini tamamladık. Ayrıca 1000 özel harekat polisine eğitim verdik. Türkiye olarak Somali’nin istikrar ve güvenliğine, terörle mücadelesine katkılarımızı sürdürme kararlılığımızı bu vesileyle buradan tekrarlıyorum.’’

‘‘Somali, ülkemizin Afrika kıtasının ekonomik kalkınmasına, sosyal barış ve istikrarına verdiği önemi gösteren temel örnektir. Türkiye olarak kazan kazan ve eşit ortaklık temelinde Afrika’daki tüm kardeşlerimizle iş birliğimizi artırmaya gayret ediyoruz. Kıtayla ilişkilerimiz geliştirerek sürdürme noktasında kararlıyız.’’

Türkiye gerçek bir dost ve ortak

Basın toplantısında konuşan Hasan Şeyh Mahmud, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti için teşekkür ederek söze başladı ve görüşmelerin verimli geçtiğini belirtti. Mahmud, Somali’nin kalkınma ve istikrarında Türkiye’nin gerçek bir destekçi ve dost olduğunu ifade etti.

Mahmud, Somali güvenlik kurumlarının kapasitesi inşası, ekonominin yeniden yapılandırılması, beşeri kabileyetlerin geliştirilmesi, sağlık ve eğitim gibi temel kamu hizmetlerinde Türkiye’nin verdiği destekleri için teşekkür etti.

Mahmud, 2011 yılnda Türkiye’den gelen desteği hatırlatarak, ileride bu ilişkilerin daha da geliştirileceğini beirtti. Mahmud, kuraklık ile mücadele konusununda liderlerin gündeminde yer aldığını açıkladı.

‘‘Somali-Türkiye ilişkilerin iki ülke için önemli olduğunu; güvenlik, ekonomi, ticaret ve kültür alanlarında yapacağımız iş birliği ile ikili ilişkileri daha da güçlendirme kararlılığımızın altını çizdik. Somali, Türkiye’yi Somali halkının güvendiği önemli bir ortak, hedeflediğimiz refah ve kalkınma için vazgeçilmez bir dost olarak görmektedir.’’

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu