HABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKAPORTRELER

Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi’den Filistin’e mektup

Tunus Eski Halk Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi’nin haksız mahkumiyetinin 219. gününde kızı Sümeyye Gannuşi tarafından bir mektup yayımlandı.

Gannuşi yazdığı mektupta Filistin için verilen mücadeleyi  ümmetin konumunu yücelten bir eylem olarak gördüğünü ve  7 Ekim tarihinde El Kassam Tugayları tarafından başlatılan “Aksa Tufanı” operasyonunun insanlığın yenilenmesi ve yeni bir dünyanın, özgürlük adalet, kardeşlik ve eşitlik dünyasının müjdesi olduğunu belirtti.

Raşid Gannuşi’nin mektubu

Filistin Mescid-i Haram’la birlikte İslam ümmetinin esas davasıdır. Nitekim bu ikisi İslam egemenliğinin merkezi, ümmetin izzetinin ve hakimiyetinin ölçüsü ve sembolüdür.  

İşte bu ışık, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa ümmetin atan kalbidir. Ümmetin kalbine dışardan yerleştirilmiş herhangi bir varlık ise tehlikenin geldiği konusunda bizi uyaran bir ikazdır ve bu varoluşsal tehdide karşı koymak için bizi seferber olmaya çağırmaktadır.  

Filistin’i özgürleştirmek ümmetin üzerinde bir yük değil, bilakis ümmetin konumunu yüceltecek bir eylemdir. Bu dava kendisini taşıyanlara, aldığından çok daha fazlasını verecektir.  

Kudüs’ün ilk fatihleri Halid bin Velid, Ebu Ubeyde bin Cerrah ve Ömer bin Hattab’tan başlayarak Selahaddin Eyyubi’ye kadar bütün komutanlar bu sancağı göğe yükselterek yücelmiştir.

Göğe yükselen sancaklar Filistin’i özgürleştirme şiarının yüceltilmesinde sözlerini tutmuştur. Cemal Abdunnasır, Yaser Arafat, Hamas ve Fetih gibi birçok lider ve hareket bu merkezi davanın ışığında imtihan olmuştur.

Bundan dolayı Filistin’i özgürleştirme davası ortak buluşma noktası olmalıdır.  Filistin Kitap’tan bir ayet, Kur’an’dan bir suredir. Kim bu davayı omuzlanırsa Kitab’ı taşımış, kim bu davadan yüz çevirirse Kitap’tan yüz çevirmiş olur.

Kudüs tufanı bugün Gazze halkının ümmete hediyesidir. Aksa Tufanı yenilenmenin, harekete ve seferberliğe geçmenin, uyanışın ve kahramanlık şiarının gücüdür.

Filistin’i özgürleştirme davası gençlerimizi yükseltmekte, onlara siyasal bir bilinç kazandırmakta ve küçük şeylere önem vermekten kurtararak onları ümmetin ve insanlığın en geniş meseleleriyle buluşturmaktadır.

Aksa Tufanı Nuh tufanı gibi olacak: Tüm dünyayı sular altında bırakacak, insani olması ve fasid olan herşeyden kurtulması için dünyayı yeniden inşa edecek.

Aksa Tufanı İslam’ın tecdidi; insanlığın yenilenmesi ve yeni bir dünyanın, özgürlük adalet, kardeşlik ve eşitlik dünyasının müjdesidir!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu