BÖLGELERHABERLERORTA AFRİKA

Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Gakosso’dan BM’ye reform çağrısı

Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jean-Claude Gakosso, Birleşmiş Milletler’in (BM) “reforme edilmesi gerekliliğine” dair çağrısını tekrar dile getirdi.

Gakosso, 11-13 Mart’ta düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

ADF’yi çatışmaların gündemde olduğu bir dönemde düzenlediği için Türkiye’yi tebrik eden Gakosso, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun azmini saygıyla selamlıyorum çünkü diplomasinin alternatifi yok. Dünya derin bir uçurumun, nükleer bir patlamanın eşiğinde.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna krizine diplomasi yoluyla pozitif çözümler bulunması yönündeki çabalarına dikkat çeken Gakosso, diplomasinin varlığına bugün her şeyden çok ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, aksinin “toptan mahvoluş” anlamına geldiğini belirtti.

Gakosso, değerlendirmelerinde Türkiye’nin Afrika Kıtası’ndaki arabuluculuk faaliyetlerini de vurguladı.

ADF’nin “barış”ın konuşulduğu, barış için mücadele edilen bir yer olduğuna işaret eden Gakosso, şunları kaydetti:

“BM’nin bugün akut sorunu var. Uluslararası toplumun dikkatini BM’nin organizasyon şeklinin reforme edilmesine çekmeye çalıştık ama hiçbir zaman bize kulak asılmadı. Bugün ortaya çıkan çatışmalar bir dereceye kadar haklı olduğumuzu gösterdi.”

Türkiye-Kongo ilişkileri gelişiyor

Bakan Gakosso, değerlendirmelerinde Türkiye ve Kongo Cumrhuriyeti arasındaki ilişkilere de değindi.

Ülkesi ve Türkiye arasındaki ilişkilerin sebat ve güvenle geliştiğini ifade eden Gakosso, bu durumdan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Gakosso, dünyanın kirlenmesinde Afrika Kıtası’nın bir sorumluluğu olmadığını hatırlatarak, iklim değişikliğinin en ağır yükünü Afrika’nın çekmemesi için alınacak önlemlerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Bakan Jean-Claude Gakosso, 2009 Kopenhag ve 2015 Paris’teki iklim konferanslarında Batılı ülkelerin Kongo Havzası’ndaki uçsuz bucaksız ormanların korunması için vaatlerde bulunduklarını ancak bunları yerine getirilmediğini belirtti.

Gakosso, “Uluslararası ilişkilerde daha fazla adalet için mücadelemizi sürdürüyoruz, özellikle iklim konusunda. Afrika kirletmiyor ama ne yazık ki iklim değişikliğinin sonuçlarını Afrika çekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu