BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Tunus Genel İşçi Sendikası’ndan ulusal diyalog çağrısı

Tunus Genel İşçi Sendikası (TGİS), Cumhurbaşkanı Kays Said’e “çok geç olmadan ulusal diyalog başlatma” çağrısında bulundu.

TGİS Genel Sekreteri Nureddin et-Tebubi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla ülkedeki siyasi ve ekonomik kriz hakkında bir konuşma yaptı.

Sendikanın resmi sosyal medya hesabında yayımlanan konuşmada Tebubi, “Sendika olarak, Cumhurbaşkanı’nın çok geç olmadan ulusal diyaloğu derhal başlatmasını talep ediyoruz. Ülkede yaşanan belirsizliğin sona ermesi ve devam eden krizin çözümü için ulusal diyalog son can simidimizdir.” ifadelerini kullandı.

Tebubi, hükümetin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile devam eden görüşmelerine de değinerek şunları kaydetti: “Mevcut hükümetin, diğer hükümetlerden bir farklılık göstermeden IMF’nin dayattığı ‘sübvansiyonların kaldırılması, işçi ücretlerinin düşürülmesi ve kamu çalışanlarının sayısında azalmaya gidilmesi’ gibi şartları kabul ettiğine inanıyoruz. Bu başarısız sürece Cumhurbaşkanı Said’in müdahale etmesini bekliyoruz. Yönetimden, işçilere ve halka zarar verilmeden sürecin yürütüleceğinin taahhüt edilmesini istiyoruz.”

Tunus’ta siyasi ve ekonomik kriz

25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran Tunus Cumhurbaşkanı Said, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Cumhurbaşkanı Said’in kararlarının ardından yıllardır yaşanan ekonomik kriz daha da derinleşti.

Said’in Temsilciler Meclisi’ni feshetmesi üzerine TGİS, “Cumhurbaşkanı Said’in ülkeyi meçhul bir geleceğe sürüklediği 25 Temmuz kararlarının ardından Meclis’i feshetmesi, krizi daha da derinleştirecek bir adımdır. Parlamentoyu fesih kararı, ülkede çatışmalara ve bölünmelere neden olacak tehlikeli bir süreçtir.” diyerek açıklamada bulunmuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu