BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Senegal Cumhurbaşkanı Sall’den teröre karşı küresel mücadele çağrısı

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Sahel’deki terör sorununun yalnızca Afrika’yı değil tüm dünyayı etkilediğini ve teröre karşı küresel bir mücadele gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sall, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Senegal Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

BM’nin birçok kurumunun Dakar’da ofisi olduğunu hatırlatan Sall, Senegal’in BM ile yakın diyalog içerisinde olduğunu vurguladı.

Sall, Guterres ile başta Afrika’daki ve özellikle Sahel bölgesindeki siyasi ve ekonomik gelişmeleri ele aldıklarını belirterek Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) bölgesinde artan terör saldırıları ve askeri darbeleri görüştüklerini belirtti.

Sall, “Afrika’da terör sorunu sadece Afrika’yı değil uluslararası toplumu ve kurumları da ilgilendiriyor. Dolayısıyla terörle, ancak küresel çapta mücadele edilirse başarı sağlanır.” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Guterres ise uluslararası toplumun Gine, Burkina Faso ve Mali ile diyaloğu sürdürmesi gerektiğine işaret ederek “Anayasal düzene dönüşün hızlandırılması için üç ülke makamlarıyla diyaloğun sürdürülmesinin önemi üzerinde mutabık kaldık.” dedi.

Guterres, “Ramazan dayanışması” başlığıyla çıktığı mini Afrika turu kapsamında Senegal’in ardından Nijer ve Nijerya’yı ziyaret edecek.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu