HABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Kahire’deki Türk Şehitliği’nde 18 Mart Şehitleri anıldı

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Türk Şehitliği’nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü üzerine bir tören gerçekleştirildi.

Törende konuşan Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Mustafa Kemalettin Eruygur, şehitlikte bulunan yaklaşık 4 bin 500’e yakın askerin 1915-1918 yılları arasında Filistin Cephesi’nde İngilizler tarafından esir alındıktan sonra Mısır’daki esir kampları ve hastanelerde hayatlarını kaybettiklerini kaydetti.

Çanakkale Zaferi’nin “mukaddes” olduğunu vurgulayan Eruygur, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Çanakkele Zaferi dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerini değiştiren, olayların akışı üzerinde Türk milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu yüce Türk milletinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıkların doruk noktasına ulaştığı, vatan sevgisi ve azim mücadelesi olmuştur.”

Törende Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Şaban Karataş, Askeri Ataşe Albay İlter Güneş, Ticaret Müşavirleri Hakan Atay ve Atilla Yenigün, Kahire Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Emin Boyraz’ın yanı sıra diğer davetliler katıldı.

Kovid-19 sebebiyle kısa süren törende şehitlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemi üzerine Kahire Yunus Emre Enstitüsünde de etkinlik düzenlendi.

Şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Emin Boyraz, “İstiklal mücadelemizin mana ve ruhunu en güzel şekilde anlatan İstiklal Marşımızın kabulünü Mehmet Akif Ersoy için önemli bir yeri olan Mısır’da Mısırlı kardeşlerimizle anmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Programda Kahire Yunus Emre Enstitü öğrencisi tarafından hayatının önemli bir kısmını Mısır’da geçirmiş milli şair Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı “Çanakkale Şehitlerine” şiiri ve İstiklal Marşı’nın on kıtası okundu.

Yunus Emre Enstitü tarafından düzenlenen program İstiklal Marşı belgeseli ve İletişim Başkanlığınca hazırlanan “Çanakkale Geçilmez” kısa filminin gösterimiyle sonlandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu