BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERUncategorized @tr

Sudan’da Türkçeye ilgi giderek artıyor

Doğu Afrika ülkesi Sudan’da eğitim, turizm, iş ya da meraktan Türkçeye ilgi giderek artıyor.

Ülkede 2016’dan bu yana faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) 2 binden fazla kişiye Türkçe eğitimi verildi. Öncesinde ülkedeki Türkçe eğitimi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından veriliyordu.

Sudan’daki Kur’an-ı Kerim ve İslami Bilimler Üniversitesindeki Türkoloji bölümünden 2011’den beri yaklaşık 300 öğrenci mezun oldu. Üniversitede Türkçe derslerini ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen 3 öğretmen veriyor.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğinin çabalarıyla bu sene, Uluslararası Afrika Üniversitesinin Türkoloji bölümünde Türkçe dersleri verilmeye başlayanacak.

Hartum Üniversitesi, Razi Üniversitesi, Nileyn Üniversitesi gibi kurumlarda Türkçe kurslarının açılması için çalışmalar sürüyor.

Ayrıca Sudan Türkiye Mezunları Derneğinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) desteğiyle Türkçe dersleri veriliyor.

Türk dizilerinden Türkçe öğreniyorlar

Bazı Sudanlılar Türk dizileri ve filmleri sayesinde kendi kendilerine Türkçe öğrenebiliyorken dillerini geliştirmek için  YEE’ye geliyor.

YEE’de Türkçe okutmanı olan Esra el-Sir, “Son yıllarda Sudan halkı çok büyük ilgi gösteriyor. Diziler ve filmlerden Türkçe öğrenmeye çalışan çok insan var. Türkiye’ye gidip orada eğitim görmek isteyenler çok. Aynı zamanda Sudan’da Türk şirketlerinde çalışanlar da var. Bunlar Türkçe öğrenmek ve dillerini geliştirmek için YEE’ye geliyorlar.” dedi.

Bu talebi karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Sir, yılda 2 veya 3 defa yeni kurslar açmaya çalıştıklarını ve bu dönemde 5 A1 seviye sınıfı açacaklarını ifade etti.

Türkçeyi turizm, kültür, iş ve araştırma amaçlı öğrenmek istiyorlar

Türkçe öğrenmek için kayıt yaptırmak üzere YEE’ye gelen turizmci Muhammed Zeynulabidin, Türkiye’ye 3 defa gittiğini belirterek, “Türkiye turizm açısından Sudanlıların tercih ettiği ilk rotalar arasında. Bu yüzden Türkçe çok önemli. Ben de bu sebeple Türkçe öğrenmeye geldim.” dedi.

Mimar Esma Babikr ise Türk mimarisine, geçmişin asaleti ile geleceğin modernliğinin birleştiği için büyük ilgi duyduğunu ve bu konuda daha fazla araştırma yapmak için Türkçe öğrenmeye başladığını aktardı.

Babikr, Sudan Türkiye Mezunları Derneğindeki kursta Türkçe öğrenmeye başladığını ve YEE’de A2 seviyesinden devam edeceğini ifade etti.

Eczacı Ebubekir Ahmed Süleyman, “Türkçe ile ilgili çok şey duydum. Türkçede çok fazla Arapça kökenli kelime olduğunu öğrendim. Güzel ve kolay olacağını düşünüyorum.” dedi.

Ayrıca Türkiye’de eczacılık alanında yüksek lisans yapmak istediğini ifade eden Süleyman, Türkiye’deki eğitimin kaliteli olmasının yanı sıra yeni bir kültür öğreneceğini, turistik yerlere de gideceğini belirtti.

YEE’de A1 seviyesinde öğrenim gören Coğrafya ve Çevre Bilimleri Fakültesi öğrencisi Rahme İsam Et-Tahir, dili kolayca anlamaya başladığını dile getirdi. Tahir, “Birkaç senedir Türk dizileri seyrediyorum. Bu dizilerden Türkçeyi dilime alıştırabildim. Çok kolay olduğunu gördüm. İlerde de tercüman olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu