BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Güney Afrika ordusundan 10 bin personel selzedelere yardım edecek

Güney Afrika ordusunun, ülkenin doğusundaki KwaZulu-Natal eyaletinde meydana gelen sel felaketinden etkilenenlere yardım için 10 bin personel görevlendirdiği bildirildi.

Güney Afrika Ulusal Savunma Kuvvetlerinden (SANDF) yapılan açıklamada, en az 443 kişinin öldüğü selde evsiz kalan 40 binden fazla kişiye yardımcı olmak üzere 10 bin personel görevlendirdiğini duyurdu.

Açıklamada, tesisat ve elektrik uzmanlarının da bulunduğu SANDF birliklerinin, felaketzedelere bölgede seyyar konaklama ve su arıtma işlemleri dahil çeşitli hizmetler sağlayacağı belirtildi.

Hafta başından bu yana ülkenin en büyük kentlerinden Durban ve çevresinde, metrekareye düşen yağış miktarı 300 milimetreyi aşarken aşırı yağışlar sel ve toprak kaymalarına neden oldu.

Sel felaketinde 443 kişi ölürken, sel nedeniyle bölgede yaklaşık 40 bin kişi evlerinden olmuş, 551 okul ve 60 hastane hasar görmüş, milyarlarca liralık hasar meydana geldi.

KwaZulu-Natal Eyaleti Başbakanı Sihle Zikalala yaptığı açıklamada, bölgede görülmüş en büyük doğal afetlerden biri olarak nitelendirdiği sel felaketinde şimdiye kadar 443 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Selden 13 bin 556 hanenin etkilendiğini ve 4 bine yakın binanın tamamen yıkıldığını kaydeden Zikalala, İnsan Yerleşimleri departmanının bölgeye 1 milyar rand (1 milyar TL) tutarında yardım sağlayacağı bilgisini paylaştı.

Zikalala, ayrıca 551 okulun selden etkilendiğini ve yaklaşık 98 okulun yeniden açıldığında mobil sınıflara ihtiyacı duyacağını söyledi.

Ciddi boyutlarda su, gıda ve akaryakıt kıtlığının yaşandığı bölgede, selde kaybolan 63 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu