BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKARamazan

Mısır’da ramazan sofralarının popüler içeceği ve tatlısı: “Kameruddin”

Mısır mutfağının popüler içeceği ve tatlısı “Kameruddin” her ramazanda olduğu gibi bu yıl da yine iftar sofralarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Ana malzemesi kayısı olan Kameruddin içeceği evde kolayca yapılabilirken, tatlısı ise daha çok fabrikalarda üretiliyor.

Arap mutfağının lezzeti, popüler içeceği ve tatlısı Kameruddin, Arap coğrafyasında asırlar öncesine dayanıyor.

Emeviler döneminden kalan bir içecek

Tarihi kaynaklara göre, Mısır’da ramazan ayının geleneksel içeceği haline gelen Kameruddin, yaklaşık 1400 yıl öncesine Emevilerin 5. Halifesi Abdulmelik bin Mervan dönemine kadar dayanıyor.

Kameruddin tatlısı üreticisi Muhammed Karika, AA muhabirine, iftar sofralarını süsleyen, Arap halkının özellikle de Mısırlıların favori tatlı ve içeceği Kameruddinin önemini ve yapılışını anlattı.

Karika, Kameruddinin belli bir üretim mevsimi olduğunu, recep ayının başlangıcından ramazan ayının sonuna kadar Kameruddin yapımına devam edildiğini kaydetti.

Kayısılar aylar öncesinden stoklanıyor

Ramazan ayında kayısı temininde sıkıntı yaşamamak için üreticiler aylar öncesinden önelem aldığını belirten Karika, “Genellikle Kameruddin üretim mevsimi kayısı mevsimine denk gelmiyor, onun için ramazan ayından önce yeterli miktarda kayısı stokluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Stoklanan kayısıların önce sıkıldığını ardından bir miktar su ve şeker ile büyük kaplarda karıştırıldığını anlatan Karika,”Kameruddinin hazır olması için yüksek ateşte yapışkan bir hal alıncaya kadar karıştırılmaya devam edilmesi gerekiyor. Kıvamına gelince dikdörtgen tepsilere boşaltılıp, kurutulduktan sonra parçalara ayrılarak, paketlenir piyasaya sürülüyor.” dedi

Mısır halkı genellikle sütlü kuru hurma ile iftarını açmayı tercih ediyor

Kameruddinin yanı sıra kuru hurma satışı da yapan Karika, Mısır halkının sütlü hurmayı çok sevdiğini ve ramazan ayında da iftarını genellikle sütle karıştırılmış kuru hurma ile yapmayı tercih ettiğini söyledi.

Mısır’da halkın sütlü hurmaya bir nevi “aşık” olduğunu vurgulayan Karika, sütlü hurmanın yapımı hakkında da bilgi veren Karika, hurmanın çekirdekleri çıkartıldıktan sonra sütle karıştırıp iyice kaynatıldıktan sonra tüketmeye hazır hale geldiğini kaydetti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu