GÜNEY AFRİKAHABERLER

Güney Sudanlı Kiir, Sudan barış süreciyle ilgili görüşmeler için Mısır’da

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir, Suudi Arabistan’da ateşkes görüşmelerinin yeniden başlamasından birkaç gün sonra Sudan’daki ihtilafla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Mısır’da. Kiir’in Mısırlı mevkidaşı Abdülfettah El-Sisi ile görüşmesi bekleniyor.

Güney Sudan Dışişleri Bakanı James Pitia Morgan, iki liderin Sudan’daki çatışma ve Gazze’deki savaş da dahil olmak üzere bir dizi konuyu görüşeceğini söyledi.

Morgan, “Bu ziyaret, liderlerin tartışacak çok şeyi olduğu ve başta Sudan olmak üzere bölgeyi rahatsız eden sorunları çözmek için uyumlu, tutarlı, karşılıklı anlayış ve samimi bir yaklaşım geliştireceği oldukça önemli bir zamanda gerçekleşiyor. Toplantının bölgedeki barış, güvenlik ve siyasi istikrar konularını ele alacağını ve ikili ilişkileri güçlendireceğini umuyorum” dedi.

El-Sisi’nin başkanlığını yaptığı toplantıya aralarında Güney Sudan, Mısır, Çad, Eritre, Etiyopya, Libya ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin (CAR) de bulunduğu Sudan sınırındaki yedi ülkeden temsilciler katılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu