BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Cezayir’in bağımsızlığının 60. yıl dönümü askeri geçit töreni ile kutlandı

Cezayir’de, bağımsızlığın 60. yıl dönümü münasebetiyle, ordu tarafından son 33 yılın en büyük askeri geçit töreni düzenlendi.

Törene, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, Etiyopya Cumhurbaşkanı Sahle Work Zewde, Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ve Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katıldı.

Tank, roketatar ve uçak gibi çeşitli kara ve hava araçlarının sergilendiği törende, bağımsızlığın 60. gününü anmak için 60 top mermisi ateşlendi.

Bağımsızlığın öneminin bir göstergesi olarak, son haftalarda tüm televizyon kanallarında 60 yıldız ile süslenen ve üzerinde “Onurlu bir tarih ve yeni bir dönem” yazan logo kullanıldı.

Tebbun, Pazartesi günü bağımsızlığın 60. yıl dönümü vesilesiyle yaklaşık 15 bin mahkuma af kararnamesi çıkardığını duyurmuştu.

Fransa’nın Cezayir’i işgali

132 yıl süren savaş, 5 Temmuz 1962’de Cezayir’in bağımsızlığı ile son buldu.

Yüz binlerce insanın ölümüne neden olan bağımsızlık savaşından bu yana Fransa-Cezayir ilişkileri henüz normale dönmedi.

Tebbun, her fırsatta Fransa’nın sömürge suçlarını dile getirerek ülkesinin arşivlerini isterken, Fransa ise sömürge dönemine ilişkin itiraf veya özür beyanında bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu