HABERLER

Afrikalılar Ukrayna sınırında ırkçılığa uğruyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sonucunda birçok ülke Ukrayna’ya uçuşlarını durdurdu. Bu durum hem ülkedeki yabancıları hem de Ukraynalıları sınır hatlarına itti.

Çoğunluğu öğrenci olan Afrikalılar, sınırı geçmeye çalışırken yaşadıkları ırkçılıkları Twitter üzerinden açmış oldukları #AfricansinUkraine etiketiyle duyurmaya çalışıyorlar.

Polonya’ya geçmeyi başaran Ganalı öğrenci Akwesi Ebenezer AA muhabirine sınırda yaşamış olduğu ırkçılığı şöyle ifade etti: “Sınırda çok fazla ırkçılığa maruz kaldık. Çocuklar bile bizi azarladı. Hatta biri ‘Siz Afrikalılar ülkenize dönün ve köle olmaya devam edin’ dedi”
Birçok Afrika ülkesinin size dönüş yapacağız diyerek geçiştirmesi sebebiyle öğrencilerin çok zor durumda olduğunu belirten Ebenezer, “Afrikalılar şu an ne yapacağını bilmiyor. Adeta ortada kaldık. Polonya’da bir motelde kalıyorum ama elimdeki para bitince ne yapacağım bilmiyorum.” dedi.

Romanya’ya kara sınırından geçmeyi başaran bir diğer uluslararası öğrenci Güney Afrikalı Vukile Dlamini, Twitter üzerinden yaşamış olduğu ırkçılığı yazdı: “Sınıra kadar 20 kilometre yürümek zorunda kaldık. Sınır kapısında tam bir kaos vardı, 5 saat bekledik. O itiş kakışın arasında ten rengimiz yüzünden maruz kaldığımız ırkçılık inanılmaz rahatsız ediciydi.”

Trenlere binerken önceliğin kadın ve çocuklarda olduğu söylenmesine rağmen Afrikalı kadın ve çocuklar öncelikli olarak alınmadı. Pasaport kontrolünde bile sıra en son Afrikalılara geldi.

Twitter üzerinden “Nzekiev” isimli kullanıcı askerlerin öğrenci olduklarını dile getiren siyahilere silah doğrultarak geçişlerini engellediği videoları “Bizi vurmakla nasıl tehdit ettiklerine bakın! Şu anda Ukrayna-Polonya sınırındayız. Polisleri ve askerleri Afrikalıların geçmesine izin vermediler sadece Ukraynalılara izin verdiler. Bazılarımız bu dondurucu soğukta iki gündür uyurken bazılarımız Lviv’e geri döndü” yazarak yayınladı.

Ukraynalı yetkililerin Afrikalıların trene girmesini engellediği video da defalarca kez paylaşıldı.
Ukrayna uygun eğitim ücretleri sebebiyle yabancı öğrenciler için sıklıkla tercih edilen bir ülke olarak biliniyor. Ülkeye en çok öğrenci gönderen ülkeler ise 18 bin 429 kişiyle Hindistan, 8 bin 233 kişiyle Fas, 5 bin 470 kişiyle Azerbaycan, 4 bin 379 kişiyle Nijerya olarak sıralanıyor.

Sadece Afrikalı öğrenciler, Ukrayna’daki yabancı öğrencilerin yüzde 20’sini oluşturuyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu