BÖLGELERHABERLERÖNEMLİ KİŞİLERORTA AFRİKA

Belçika Kralı Philippe, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne kritik bir ziyaret gerçekleştiriyor

Belçika Kralı Philippe, bir dönem eski Belçika Kralı II. Leopold’ün şahsi arazisi olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne (KDC) 7 Haziran salı günü indi.

AFP’nin haberine göre Philippe, sömürge yönetimi altında işlenen suçlardan sonra iki ülke arasında bir uzlaşı ortamı yaratmak adına 6 günlük bir gezi planladı.

Ziyaret, Philippe’in KDC Devlet Başkanı Felix Tshisekedi’ye “geçmişin yaraları” için “en derin pişmanlıklarını” dile getirmesinden iki yıl sonra gerçekleşti.

Tshisekedi ve eşi, Kral Philippe ve Kraliçe Mathilde’yi yaklaşık 15 milyon nüfusu olan başkent Kinşasa’daki uluslararası havalimanının asfaltına serilen kırmızı halıda karşıladı.

6 Haziran pazartesi günü, KDC hükümet sözcüsü Patrick Muyaya gazetecilere verdiği demeçte Belçika ve KDC’nin “yeni bir ortaklık” başlattığını söylemişti.

Hükümet sözcüsü, “Geçmişi unutmuyoruz, geleceğe bakıyoruz” dedi.

Kralın yanında 90 milyonluk yoksul ulusu ziyaret eden Belçika Başbakanı Alexander De Croo, sözcünün duygularını paylaştığını ifade etti.

Salı günü bir Belçika ulusal yayın kuruluşuna verdiği demeçte, gelecekte daha yakın ilişkiler kurma fırsatına işaret ederek “Bu tarihi bir an” dedi.

Belçika’nın Kongo’daki uygulamaları Avrupa’nın Afrika’da tatbik ettiği en vahşi katliamlardan biridir.

Vahşice bir yağma

Philippe’in büyük büyük büyükbabasının kardeşi olan Kral II. Leopold, şu anda KDC’yi 1885 ve 1908 yılları arasında kişisel mülkü olarak yönetti.

Tarihçiler, onun yönetimi altında kauçuk toplamaya zorlanan milyonlarca insanın öldürüldüğünü, sakatlandığını veya hastalıktan dolayı hayatlarını kaybettiklerini söylüyor. Ayrıca ülke yeraltı zenginlikleri, kerestesi ve fildişi için yağmalandı.

Bu ziyaret, Kral Philippe’in 2013’te tahta çıkmasından bu yana KDC’ye yaptığı ilk ziyaret. Babası Kral II. Albert, ülkeyi 2010’da ziyaret etmişti.

Belçika, sömürgecilik karşıtı mücadelenin kahramanı ve bağımsız Kongo’nun kısa ömürlü ilk başbakanı Patrice Lumumba’nın son kalıntısı olan dişini Kinşasa’ya göndermeye hazırlanıyor.

Lumumba, 1961’de Kongolu ayrılıkçılar ve Belçikalı paralı askerler tarafından öldürülmesinin ardından vücudu asitte eritildi.

Bu ulusal kahramanın dişi ise katillerinden Belçikalı bir polis memuru tarafından zafer hatırası olarak saklandı.

Belçika kraliyet sarayına göre, kral ayrıca sömürge döneminde yağmalanan sanat eserlerinin iade edilmesi sorununu da görüşecek.

Kralın programı

Philippe, çarşamba günü Kinşasa’daki Kongo parlamentosunda Tshisekedi ile bir törene katılmasının ardından cuma günü güneydeki Lubumbashi kentindeki üniversite öğrencilerine bir konuşma yapacak.

Belçika Kralı, pazar günü doğudaki Bukavu kentinde cinsel şiddete karşı verdiği mücadeleden dolayı 2018 Nobel Barış Ödülü’nü kazanan jinekolog Denis Mukwege’nin kliniğini ziyaret edecek.

Gezi, Kinşasa ile komşu Ruanda arasında çatışmaların parçaladığı doğu KDC’deki isyancı faaliyetler nedeniyle artan gerilimin olduğu kritik bir zamanda yapılıyor.

KDC hükümeti, Ruanda’yı reddetmesine rağmen, yeniden faaliyete geçen M23 milislerini desteklemekle suçluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu