BÖLGELERHABERLER

Rusya’nın Ukrayna işgalinin Afrika’ya yansımaları

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali neticesinde petrolün varil fiyatı 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Rus gazına alternatif arayışının petrol üreticisi Afrika ülkeleri için bir fırsat olduğu düşünülse de kıta genelinde enflasyon yaşanması muhtemel.

Petrol fiyatındaki artışın diğer ürünleri de etkilemesi ve buğday hasatının gecikmesi ile ekmek fiyatlarında artışın, buğday ithalatçısı Kuzey Afrika ülkelerini doğrudan etkilemesi söz konusu.

Ukrayna’da eğitim gören ve ülkedeki yabancı öğrencilerin %20’sini oluşturan Afrikalı öğrencilerin durumu ise belirsizliğini koruyor. Nijerya 4000, Gana ise 1000’e yakın vatandaşının Ukrayna’da eğitim gördüğünü açıkladı. Ülkede 8000 Faslı, 3500 Mısırlı öğrenci bulunuyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline Afrika’nın tepkileri nasıl oldu?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeleri Kenya, Gana ve Gabon’un Konsey temsilcileri gerçekleştirilen toplantıda işgali açıkça kınadı.

Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınadıklarını açıkladı.

Rusya ile birlikte BRISC üyesi olan Güney Afrika, Rusya askerlerinin Ukrayna’dan hızla çekilmesi çağrısında bulundu.

Afrika Birliği ise Rusya’yı uluslararası hukuka uymaya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve ulusal egemenliğine saygı duymaya ve BM gözetiminde ateşkese davet etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu