BÖLGELERHABERLERORTA AFRİKA

Angola’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin Luanda Büyükelçiliği’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü töreni düzenlendi.

Luanda Büyükelçisi Alp Ay ve Üçüncü Katip İlker Gül, gerçekleştirilen tören hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi Ay, genç nesilleri temsilen en genç meslektaşı olan Üçüncü Katip İlker Gül’ün, törende ana konuşmacı olduğunu belirtti.

Üçüncü Katip Gül, 18 Mart Çanakkale Savaşı’nın tarih açısından önemini vurgularken bu zaferin Birinci Dünya Savaşı olmak üzere 20. yüzyılda yaşanacak bir dizi önemli gelişmeye yol açan kritik bir mihenk taşı olduğunu kaydetti.

Gül, “Kahraman atalarımızdan bize miras kalan ülkemizi hakkıyla savunmak için bize düşen en büyük sorumluluk, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için sürekli çaba göstermektir.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Ay ise konuşmasında Çanakkale Zaferi’nin, aynı zamanda Türk milletinin barışa verdiği önemin ve insan hayatına duyduğu saygının da özel bir örneği olduğunu vurgulayarak, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, Çanakkale ‘de savaşmış ve hayatlarını kaybetmiş binlerce Avustralya ve Yeni Zelandalı gencin annelerine yazmış olduğu mektuba dikkat çekti.

Büyükelçi Ay, şu ifadeleri kullandı:

“Angola da başlatmış olduğu mücadelenin etkisiyle 1975 yılında kazandığı bağımsızlığının hemen ardından, dış güçlerin de müdahale ettiği uzun bir iç savaşı yaşamış olan, bu zor günleri unutmayan ve bağımsızlığına önem veren bir ülkedir. Bu sayede, 18 Mart vesilesiyle yaptığımız bu töreni bizleri anlayabilen ve karşılıklı saygı duyduğumuz Angolalı dostlarımızla da paylaşabilmenin keyfini yaşadık.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu