BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Sudan’da siyasi diyalog mayıs ayında başlayacak

BM’nin Sudan’daki temsilcisi, BM Geçiş Çağrısı Misyonu (UNITAMS) başkanı Volker Peretz, Afrika Birliği temsilcisi Muhammed el-Hasan Veled Lebat ve Doğu Afrika’da Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) temsilcisi İsmail Aweys arasındaki ortak üçlü mekanizma, önümüzdeki ay Sudanlı taraflar arasında siyasi bir diyalog başlatıldığını duyurdu.

Konu hakkında bir basın toplantısı düzenlendi.

AfB Temsilcisi Lebat, toplantıda yaptığı açıklamada, ulusal diyaloğun başlaması için 10-12 Mayıs ​​tarihleri üzerinde anlaştıklarını belirterek, “Sudanlı taraflarla yapılan istişareler, ülkedeki durumun son derece hassas ve tehlikeli olduğunu doğruladı.” dedi.

BM Sudan Temsilcisi Peretz, ise “BM misyonu tarafından yürütülen ilk istişareler sırasında elde edilen Sudanlıların fikirleri dikkate alınacak ve bu fikirler, kabul edilebilir çözümlere ulaşmak için bir yol haritasının geliştirilmesine yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

IGAD Temsilcisi Vais de eski Kabine İşleri Bakanı Halid Ömer Yusuf ve eski Eski Egemenlik Konseyi üyesi Muhammed el-Feki Süleyman’ın serbest bırakılmasını olumlu bir gelişme olarak gördüğünü belirterek ,Sudanlı yetkililere, taraflar arasında iyi niyet ve güven inşasının bir göstergesi olarak, kalan siyasi tutukluları ve direniş komitelerinin üyelerini Ramazan Bayramı’ndan önce serbest bırakma çağrısı yaptı.

UNITAMS, Sudan’da krizden çıkış yollarını görüşmek üzere taraflarla 8 Ocak ile 10 Şubat tarihleri arasında ön görüşmeler yaparak, 7 Mart’ta uluslararası çabaları birleştirmek ve birlikte çalışmak için Afrika Birliği ile ortak bir koordinasyon mekanizmasının kurulduğunu duyurmuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu