BÖLGELERHABERLER

UNDP, Afrika’nın şoklara karşı direncini artırmak için görüşmelerde bulundu

Bölgeden kalkınma uzmanları ve bilim adamları, kıtayı iklim değişikliği, çatışma ve ekonomik çalkantılardan kaynaklanan şoklara karşı desteklemek için bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Sosyal Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü (UNRISD) tarafından 23 ve 24 Mayıs’ta toplanan uzmanlar toplantısında, şoklar ekonomiyi olumsuz etkiler ve kalkınmayı engellemeye devam ederken Afrika’nın direncini artırmanın yollarını tartıştı.

Nijer’in İnsani Eylem ve Afet Yönetimi Bakanlığı Teknik Danışmanı Mahaman Ali Adam, Afrika ülkelerinin, özellikle Sahel’deki, hem öngörülemeyen hem de kaçınılmaz olan çatışmalardan kuraklık ve sel baskınlarına kadar çeşitli şoklarla karşı karşıya kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Afrika İklim Politikaları Merkezi’nden Dr. Linus Mofor, “Özellikle kalkınma açıklarımızın çoğu tarım, enerji, su ve ulaşım ekosistemleri gibi çok hassas alanlarda olduğu için dayanıklılık Afrika’da son derece önemlidir.” dedi.

UNDP’nin Afrika Direnç Merkezi yöneticisi Allessandra Casazza, “UNDP’nin bu sorunun cevabını tek başına bulamayacağını anladık; Bunu tüm ortaklarımıza sunmamız gerekiyordu ve bu üst düzey diyaloğu bir araya getirmek, kıtadaki dayanıklılık ekosistemini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır” dedi.

Farklı BM kuruluşlarından, sivil toplum kuruluşlarından ve hükümetlerden bölgesel uzmanlar, liderler, akademisyenler ve saha yetkilileri, geçmişte yaşanan şoklardan neler öğrenilebileceğini tartıştılar ve Afrika’nın iklim değişikliğine, çatışmaya ve ekonomik şoklara karşı direncini harekete geçirmeye yönelik beyin fırtınası yollarını ve diğer konuları etkileyen konuları tartıştı. Yetkililer, araştırmayı artırma, bilgilendirilmiş ve iyi koordine edilmiş politika değişikliğini yürürlüğe koyma ve dayanıklılığı artırmak için doğrudan kanalize edilecek fonları harekete geçirme ihtiyacı üzerinde anlaştılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu