BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

TPLF, Etiyopya’daki hava saldırılarından hükümeti sorumlu tuttu

Etiyopya’da isyancı grup Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF), Mekelle şehrine yapılan insansız hava araçları saldırısını hükümetin düzenlediğini ileri sürdü.

TPLF Sözcüsü Getachew Reda, dün akşam gerçekleştirilen bombalı saldırılarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ülkenin kuzeyindeki Mekelle şehrinde insansız hava araçlarıyla en az 3 bombalı saldırı düzenlendiğini belirten Reda, bu saldırılarda hiçbir askeri üssün hedef alınmadığına dikkati çekti.

Reda, Mekelle Hastanesinin hedef alınan yerler arasında olduğunu iddia ederek, saldırılardan merkezi hükümeti sorumlu tuttu.

Addis Ababa hükümeti ise sivillerin ve sivil yerleşimlerin hedef alındığına dair iddiaları reddederek isyancı TPLF güçlerinin ordu birliklerini hedef aldığını duyurdu.

Etiyopya’daki çatışmalar

Etiyopya’da ordu ile TPLF arasında Kasım 2020’den bu yana süren çatışmalar büyük bir insani krize yol açtı. Tigray’ın komşu eyaletlerine de sıçrayan çatışmalar, yaklaşık 2,5 milyon kişiyi yerinden etti.

Başbakan Abiy Ahmed, 14 Haziran’da mecliste yaptığı konuşmada, barış süreci için hükümetin bir komite oluşturduğu bilgisini paylaşmıştı.

Merkezi hükümete karşı isyan eden ve iç savaşa neden olan TPLF ise 15 Haziran’da Etiyopya hükümeti ile barış görüşmeleri için Kenya’nın arabulucu olmasını istemişti.

Ordunun hava saldırıları sonrası kalesi Tigray eyaletine geri çekilen TPLF, barış müzakereleri için bölgeye elektrik, telekomünikasyon ve bankacılık gibi temel hizmetlerin yeniden başlatılmasını şart koşmuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu