BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERUncategorized @tr

TİKA, Güney Afrika Cumhuriyeti Witwatersrand Üniversitesi’nde “Cezeri Laboratuvarı” kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Güney Afrika Cumhuriyeti Johannesburg Şehrinde, dünyanın önemli üniversitelerinden Witwatersrand Üniversitesi bünyesinde kurulan TİKA Cezeri-Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.

Madencilik başta olmak üzere, farklı birçok alanda dünyanın en saygın üniversiteleri arasında bulunan Witwatersrand Üniversitesi’nde TİKA desteğiyle Cezeri Laboratuvarı kuruldu.

Araştırmacıların ve öğrencilerin fikirlerini çeşitli dijital üretim teknolojilerini kullanarak gerçek ürünlere dönüştürebilecekleri laboratuvara “robotiğin babası” olarak kabul edilen alim İsmail el-Cezeri’nin (1136-1206) ismi verildi.

Laboratuvar için çeşitli elektronik ve mekanik alet ve malzemenin temin edilmesinin yanı sıra, on teknisyen ve öğrenciye 3D Yazıcı, Lazer kesici, CNC Router ve robotik kodlama kullanım ve uygulama eğitimi verildi.

Laboratuvarın açılış törenine T.C. Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, TİKA Pretorya Koordinatörü Abdulkadir Abukan, Witwatersrand Üniversitesi Rektörü Prof. Zeblon Vılakazı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Thokozani Majozi ve ilgili akademisyenler katıldı.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Thokozani Majozi, açılışta yaptığı konuşmada, daha önce TİKA tarafından farklı bölgelerde kurulan laboratuvarların başarı düzeyinin farkında olduklarını ve bu laboratuvarın önemli projelere vesile olacağını kaydetti.

Vilakazi ise laboratuvarın, fakültenin inovasyon kapasitesine önemli katkı sağlayacağını ve üniversite ile Türkiye akademik kurumlarının iş birliği yolunu açacağını belirtti.

Büyükelçi Ayşegül Kandaş da, Türkiye’deki üniversiteler ve Ar-Ge’ye ilişkin istatistikler sunup, TEKNOFEST gibi faaliyetler hakkında bilgi vererek, Güney Afrika ve Türkiye üniversitelerinin işbirliğinin geliştirilmesi arzusunu dile getirdi.

Büyükelçi Ayşegül Kandaş da, Türkiye’deki üniversiteler, Ar-Ge’ye ilişkin istatistikler ve TEKNOFEST faaliyetleri hakkında bilgi vererek Güney Afrika ve Türkiye üniversitelerinin iş birliğinin geliştirilmesi arzusunu dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından laboratuvar gezilerek eğitim sürecinde üretilen materyaller incelendi.

İnceleme sonrası Kandaş, on teknisyen ve öğrenciye eğitim sertifikalarını verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu