HABERLERORTA AFRİKA

Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye Dışişleri Bakanlığı Düzeyindeki İlk Resmi Ziyaret

Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyarette imzalanan 3 belge ile siyasi istişarelerin ve protokol alanındaki iş birliğinin geliştirileceği ve tecrübe paylaşımı konusunda adımlar atılacağı vurgulandı.

Orta Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sylvie Baipo-Temon, gerçekleştirilen basın toplantısında ülkelerinin Türkiye’nin sahip olduğu uzmanlık ve tecrübelerinden faydalanmak istediğini belirtti. ‘‘Ülkemizde hammadde ve insan kaynağı anlamında büyük bir zenginlik mevcut. Türkiye Cumhuriyeti’nin deneyimine ihtiyacımız var. Ticari, eğitim, sanayi, güvenlik alanlarında Türkiye ile iş birliği imkanlarımız bulunuyor.’’

Çavuşoğlu, ilişkilerin canlandırılması konusunda Roma’da yeni bir sayfa açıldığını, alınan kararlardan sonra istikrarlı şekilde çalışıldığını ve bilhassa ekonomik iş birliğine önem verildiğini vurguladı. Çavuşoğlu konuşmasında Orta Afrika Cumhuriyeti’nin hem kendisi hem de bölgesi için önemli bir potansiyel taşıdığını fakat bölgedeki istikrarsızlığın bu potansiyelin kullanılmasındaki en büyük engel olduğunu hatırlattı. Barış İçin Ortak Yol Haritası’nın desteklendiğini belirten Çavuşoğlu, bu yıl ilk kez MINUSCA’ya 3 misyon polisin gönderilerek istikrarsızlığın aşılması noktasında katkı sağlanacağını; savunma, emniyet ve askeri konularda iş birliği ve eğitim yönünden destek verileceğini açıkladı. Bu doğrultuda yakın zamanda Orta Afrika’dan emniyet heyetinin Türkiye’de ağırlanacağını söyledi.

Türkiye’nin Orta Afrika Cumhuriyeti’ne her alanda destek vermeye hazır olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, altyapı yatırımları kapsamında, madencilik alanındaki firmaların yönlendirileceğini belirtti. Mevlüt Çavuşoğlu, Kigali ile Bangui arasında ortak uçuş yapılacağını, bu sürede yapılan fizibilite çalışmalarının ardından Bangui’ye doğrudan uçuş yapma kararı alındığı takdirde 2023’te THY’nin uçuşları başlatması konusunda destekleneceğini söyledi. Diplomatik ilişkilerin gelişimi noktasında ise ileride karşılıklı büyükelçilikler açılması konusunda karar alındığı açıklandı.

FETÖ ile mücadeledeki iş birliği konusunda Orta Afrika Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini ileten Çavuşoğlu: ‘‘Alınan tedbirler yalnızca bizim için değil Afrika ülkeleri için de faydalı. Maarif Vakfı’mız yalnızca Başkent Bangui’de değil diğer şehirlerde de okullarını açmak için hazır.’’ dedi. Bakan Baipo-Temon ise ‘‘Türkiye’nin terörizm ile mücadelesine destek veriyoruz. Terörizme destek veren tüm kaynakları yok etmek istiyoruz. Genç erkek ve kız çocuklarımızın iyi eğitilmesi için Maarif Vakfı’nı Orta Afrika Cumhuriyeti’ne bekliyoruz.’’ diyerek ülkelerinin FETÖ ile mücadeledeki desteğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu