BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKA

Eski Sudan Devlet Başkanı Beşir’in hastanedeki görüntüleri sosyal medyayı ikiye böldü

Devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir hasta olduğu için cezaevinden nakledildi. Pek çok Sudanlı sosyal medya kullanıcısı hastane koğuşunda dolaşırken ortaya çıkan bir videoya öfkeyle tepki verdi, ancak bazıları ise eski generale destek verdi.

Aylarca süren protestoların ardından askeri darbeyle üç yıldan biraz daha uzun bir süre önce görevden alınan Beşir, kendisini iktidara getiren 1989 darbesi suçlamalarının yanı sıra yolsuzluk ve insan hakları gibi nedenlerden dolayı yargılanırken Kober Hapishanesinde tutuluyordu.

Görüntüler tam olarak doğrulanamamasına rağmen, Beşir’in şu anda hastanede kaldığını doğrulayan avukatları görüntülere itiraz etmedi.

Beşir’in yayınlanan videoda ziyaretçileri hastane odasının dışında selamladığı, gülümsediği ve hastane koğuşunda gündelik kıyafetler giymiş ve bir saat takmış halde dolaştığı görülüyor.

Bunlar, Beşir’in mahkeme salonu kapsamı dışında halka açık ilk görüntüleridir.

Bir diğer videoda ise başka odada kalan bir hastayı ziyaret ederken görülüyor.

Darbe davasında savunma avukatlarından Abdelrahman Alkhalifa, “Eski cumhurbaşkanının hastanedeki varlığı, durumu için hastanede tedavi öneren mahkeme onaylı tıbbi raporlara dayanıyor” ifadesini kullandı.

Beşir’in avukatları zaman zaman onun COVID-19 enfeksiyonları ve yüksek tansiyon nedeniyle şu anda kaldığı askeriyeye ait özel hastaneye nakledilmesini talep etmişti.

Sosyal medyada bazıları Beşir’in iyileşmesi ve serbest bırakılması için dua ederken, diğerleri gevşek muamele olduğunu söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Bir kullanıcı, “Devrim şehitlerinin bir hiç uğruna öldüğü artık çok açık” dedi. Sudan’da Beşir’in devrilmesi bir devrim olarak anılıyor.

Sudan şu anda Beşir’i deviren askeri generaller tarafından yönetiliyor. Ekim ayında generaller, sivil partilerle güç paylaşımı düzenlemesine son veren bir darbe düzenledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu