BATI AFRİKABÖLGELEREKONOMİHABERLER

Batı Afrika bloğu, Mali, Gine ve Burkina Faso’ya yönelik yaptırımları değerlendirmek için bir araya geldi

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) liderleri, Mali, Gine ve Burkina Faso’ya uyguladıkları yaptırımları gözden geçirmek için bugün Gana’nın başkenti Akra’da bir araya geldi.

Zirvenin açılışını yapan Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo, 15 üyeli bloğun üç ülkenin demokratik düzene dönüşünü desteklemeye kararlı olduğunu ve ilerlemelerine ilişkin raporları dinledikten sonra uygun kararları alacağını söyledi.

ECOWAS, Mali, Gine ve Burkina Faso’ya uyguladıkları yaptırımları gözden geçirmek  ve ülkelerin sivil yönetimini yeniden tesis etmek üzere bugün toplandı. Ancak üç ülke için herhangi bir karar alınmadı.

ECOWAS, bugünkü toplantısında yaptırımlara karar vermekten kaçındı ve bunun yerine müzakere için kendisine bir ay daha verdi.

Mali’de Ağustos 2020 ve Mayıs 2021’de, Gine’de Eylül 2021’de ve ocak ayında Burkina Faso’da darbe gerçekleştirilmişti.

ECOWAS, Ocak ayında, askeri hükümetinin beş yıl boyunca yönetme planını açıklamasının ardından Mali’ye ticari ve mali ambargo uygulamıştı. Bu yaptırımlar, yıllardır süren cihatçı ayaklanmanın şiddetli baskısı altında olan, yoksul ve denize kıyısı olmayan Mali’yi çok kötü etkiledi.

Aylarca süren sert görüşmelerden sonra, Malili yetkililer Şubat 2024’te cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenleme planını onayladılar. Oylamadan önce, Mart 2023’te gözden geçirilmiş bir anayasa için referandum ve 2023’ün sonlarında yasama seçimleri yapılacak.

Mali’deki ECOWAS arabulucusu, eski Nijeryalı lider Goodluck Jonathan geçen hafta ülkeyi ziyaret ettiğini belirterek Mali’nin “muazzam ilerleme” kaydettiğini söyledi.

Burkina cuntası, Aralık 2024’te anayasa referandumu ve Şubat 2025’te yasama ve cumhurbaşkanlığı seçimleri önerdi.

Vagadugu’yu bir ay içinde ikinci kez ziyaret eden ECOWAS arabulucusu Mahamadou Issoufou ise cunta lideri Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba ve hükümetini “diyaloğa açıklıklarından” ötürü övdü.

Cuntası ECOWAS arabulucusunu reddeden ve 36 aylık bir geçişi ilan eden Gine’de durum daha karmaşık görünüyor.

Gine bu hafta bölge liderlerinin endişelerini yatıştırmak için harekete geçti ve ülkenin darbe sonrası Başbakanı Mohamed Beavogui cumartesi günü Birleşmiş Milletler’in Batı Afrika ve Sahel özel temsilcisi Mahamat Saleh Annadif ile bir araya geldi. Hükümet, ECOWAS “kardeşlerine” barışçıl ve kapsayıcı bir demokratik geçiş yapma taahhüdü konusunda güvence vermek istediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu