BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

BAE ve İsrail, Gana’da 147 milyon dolarlık proje için bir araya geldi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail, bugün Afrika’da bir sağlık projesini finanse etmek için tarihi bir iş birliği için bir araya geldi. Projede dört hastane ve bir merkezi tıbbi depolama tesisi inşaatı yer alacak.

Gana’da gerçekleştirilecek 147 milyon dolarlık sağlık projesini, BAE’nin federal ihracat kredi şirketi Etihad Kredi Sigortası (ECI) ve İsrail İhracat Sigorta Kurumu (Ashra) finanse edecek.

Anlaşma, her iki ülkenin ihracat kredi kuruluşlarını, Gana’nın maliye bakanlığını, bir inşaat şirketini ve bir ticari bankayı bir araya getiriyor.

Gana sağlık bakanlığı, projeyi BAE’de faaliyet gösteren önde gelen İsrail mühendislik ve inşaat şirketi EDC International’a verdi. EDC, projenin toplam değeri 110 milyon dolar olan ikinci aşamasını yürütecek.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı ve ECI Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, “ECI’nin çabaları, İsrail ile yakın zamanda imzaladığımız ticaret anlaşmasının ivmesini artırmaya ve Ortadoğu, Afrika ve ötesinde yeni ticaret ve yatırım fırsatlarının kilidini açmaya yardımcı olacak.” dedi.

Al Zeyoudi, 2022’nin ilk çeyreğinde BAE ile İsrail arasındaki petrol dışı ticaretin toplam değerinin 1 milyar doları aştığını da belirtti.

Anlaşma, ECI CEO’su Massimo Falcioni ve Ashra CEO’su Nissim Ben Eli tarafından imzalandı.

BAE ile Gana arasındaki petrol dışı dış ticaretin değeri, 2021’de 2,7 milyar doları buldu ve 2020’ye göre yüzde 25 ve 2019’a göre yüzde 56’lık bir büyümeyi yansıtıyor. Gana, BAE’nin dış ticaret ülkeleri için en önemli Afrika pazarları arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu