BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Angola, sınır gerginliği nedeniyle karşı karşıya gelen Ruanda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne arabuluculuk edecek

Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço, sınır gerginliği yüzünden karşı karşıya gelen Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) ve Ruanda liderlerini barış görüşmeleri için ülkesine davet etti.

Angola Haber Ajansının haberine göre, KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ve Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, yarın Angola’nın başkenti Luanda’da bir araya gelecek.

Toplantıya, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun yanı sıra Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye ve eski Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta da katılacak.

KDC’nin doğusunda faaliyet gösteren 23 Mart Hareketi’nin (M23) Kasım 2021’den itibaren tekrar başlayan saldırıları, bölgede yaşayan binlerce sivilin yerinden edilmesine ve Ruanda ile KDC arasında krize neden olmuştu.
KDC hükümeti, çoğunluğu Tutsilerden oluşan M23’ün Ruanda hükümetince desteklendiğini iddia etmiş, Ruanda tarafı ise suçlamaları reddetmişti.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre, KDC sınırlarında çıkarılan bazı değerli madenler sınır bölgelerindeki isyancılar eliyle komşu ülkelere kaçırılıyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu