BÖLGELERHABERLER

Afrika ülkelerinden İstanbul’daki terör saldırısına ilişkin taziye mesajı

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Taksim İstiklal Caddesi’nde meydana gelen ve en az 6 kişinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili Afrika ülke liderleri ve Dışişleri Bakanlarından Türkiye’ye baş sağlığı mesajları iletildi.

Afrika ülkelerinden Somali, Senegal, Nijerya, Sudan, Cezayir, Mısır, Libya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Burundi liderleri İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımlayarak üzüntülerini belirtti.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Twitter’dan yaptığı paylaşımda, saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı dileğinde bulundu. Mahmud, Somali’nin, terörle mücadelede Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunu bir kez daha anımsattı.

Senegal Cumhurbaşkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Macky Sall, Twitter’dan yayımladığı mesajında, patlamayı şiddetle kınadığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına baş sağlığı diledi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari de sivilleri hedef alan bu “alçak” saldırıyı en güçlü şekilde kınadığının altını çizerek, “Nijerya hükümeti ve halkının duaları, öldürülen masum insanların aileleri ve yakınlarıyla birlikte. Yaralananlara acil şifalar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye telgrafı gönderdi. Saldırıyı kınayarak, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileğinde bulunan Burhan, teröre karşı Türkiye’nin yanında oldukları mesajını iletti.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cezayir’in İstanbul Beyoğlu’nda meydana gelen patlamayı şiddetle kınadığı belirtildi. Açıklamada, “Cezayir, bugün kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul’un Taksim bölgesini hedef alan ve çok sayıda can kaybıyla sonuçlanan terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Hayatın kaybedenlerin ailelerine taziyede bulunulan açıklamada, Cezayir’in, “bu zor zamanlarında” Türkiye’nin devlet ve halkıyla tam dayanışma içinde olduğu vurgulandı.
Ayrıca, uluslararası topluma, terörle mücadele çabaların yoğunlaştırması çağrısı yapılarak, terörün son zamanlarda uluslararası düzeyde artış gösterdiğine dikkat çekildi.

Cezayir’in uzun yıllar boyunca terörden zarar gördüğü ve teröre karşı zafer kazandığına vurgu yapılan açıklamada, “Terör belasını çekmiş ve onu yenmiş olan Cezayir, dost Türkiye Cumhuriyeti’nin bu belayı, halkının birlik ve beraberlikle, devletinin Türkiye’nin güvenlik ve istikrarının korumasına yönelik çabalarına verdiği destek sayesinde aşabileceğine inanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Taksim İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamayı kınadı. Ebu Zeyd, “Mısır’ın dost Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne en içten başsağlığı dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa” temennisinde bulundu.

Ülkesinin, nedeni ne olursa olsun terör ve şiddetin her türlüsünü reddettiğini vurgulayan Ebu Zeyd, tüm dünyanın bu çirkin suçla mücadelede dayanışma içerisinde olması ve terörün maddi manevi her türlü kaynağının kurutulması çağrısında bulundu.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe yayımladığı taziye mesajında, “İstanbul’daki menfur patlamadan dolayı Türk halkı ve yönetimine taziyelerini ilettiklerini belirtti. Türkiye’de yaşayan Libyalıların durumunu da yakından takip ettiklerini aktaran Dibeybe, kardeş Türk halkının yanında olduklarını bildirdi.

Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdullah el-Lafi de yayımladığı mesajda, “İstiklal Caddesi’nde masum insanlara karşı yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.” ifadesini kullandı. Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri de patlamada hayatını kaybedenler için Türkiye hükümetine ve halkına taziye dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa dileğinde bulundu.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı açıklamasında Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi’nin Türkiye ile birlikte terörle mücadele konusundaki kararlılığını yinelediği belirtildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu