HABERLERYAŞAM

Afrika’daki camilerde depremde hayatını kaybedenler için dua okundu

Afrika’daki camilerde "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için dua edildi.

Somali’nin başkenti Mogadişu ve Kamerun’da cuma namazı sonrası Türkiye’deki depremzedeler için dua edilip Kur’an-ı Kerim okundu.

Kamerun Yaounde Merkez Camisi İmamı Malam Agouda, 10 ili ve çevre ülkeleri de etkileyen depremlerin büyüklüğüne dikkati çekerek, “Böylesi zor bir günde Müslüman kardeşlerimizi yalnız bırakamayız.” ifadesini kullandı.

Agouda, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da şifalar diledi.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg ve Cape Town kentlerinde de cuma namazı öncesi Türkiye’deki depremzedeler için dua edilip Kur’an-ı Kerim okundu.

Johannesburg kentindeki Houghton Camisi İmamı Qari Yusuf, “Türkiye’deki ve Suriye’deki kardeşlerimiz için dua ediyoruz. Elimizden gelen yardımları kardeşlerimize gönderiyoruz.” dedi.

Nijerya

Nijerya’nın Lagos ve başkent Abuja’daki camilerde cuma hutbesi sırasında Türkiye’deki deprem konu edildi.

Abuja’daki camide Türkiye’ye yardım çağrısında bulunulan hutbenin ardından cuma namazı kılındı. Ardından depremde yaşamını yitirenler, yaralananlar ve etkilenenler için dua edildi.

Sudan

Sudan’daki cuma hutbelerinde de Türkiye ve Suriye’deki depremlere dikkat çekilerek, İslam aleminin bu tür felaketler karşısında kenetlenmesi ve birlik olması çağrısı yapıldı.

Hutbelerde depremlerde hayatını kaybedenler için dua edildi, yaralılar için de acil şifa temennisinde bulunuldu.
Sudan’ın başkenti ve çeşitli eyaletlerindeki Kur’an kurslarında da Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenler ve yaralılar için yüzlerce hatim okundu, dua edildi.

Cibuti

Cibuti Din İşleri Bakanlığının talimatıyla ülkedeki tüm camilerde Türkiye’deki depremzedeler için dua okutuldu ve bazı camilerde gıyabi cenaze namazları kılındı.

Cibuti Sultan 2. Abdülhamid Han Camisi’nde ikindi namazından sonra mevlit okunacak.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu