BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Ziraat Katılım, Afrika’daki yeni şubesini Somali’de açıyor

Somali Merkez Bankası, Ziraat Katılım’ın Somali’de faaliyet gösterebilmek için gerekli koşulları tamamladığını ve bankacılık lisansının onaylandığını duyurdu.

3 Temmuz 2022’de Somali Merkez Bankası tarafından yapılan resmi açıklamada, 2 Temmuz’da gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında Ziraat Katılım ve Mısır Bankası Banque Misr’ın Somali’de faaliyet gösterebilmek için lisans koşullarını sağladığı ve şube açma işlemlerinin onaylandığı açıklandı.

Açıklamada Ziraat Katılım ve Mısır Bankası’nın Somali’de faaliyet gösterecek ilk uluslararası banka oldukları ve bu girişimin Somali ekonomisinin gelişimine katkı sağlayacağı ve yeni yatırım alanları oluşturacağı belirtildi.

Somali Merkez Bankası Yöneticisi Abdirahman Mohamed Abdullahi yaptığı açıklamada ‘‘Kapsamlı bir sürecin ardından, yönetim kurulunun Ziraat Katılım ve Banque Mısr’ın lisans başvurularının onaylanmasından ötürü mutluyuz. İkisi de Somali’nin finans sektörünün gelişimine değer katacağını ve ekonomimizin büyümesine katkı sağlayacak güvenilir bankalar.’’ ifadelerini kullandı.

Afrika’daki ilk şubesini 2020 yılında Sudan’da açan Ziraat Katılım, Afrika kıtasında açılan ilk Türk Bankası olma özelliğini taşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu