DOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLERPOLİTİKA

Ziraat Katılım Bankası, Somali’de şube açarak ülkede faaliyet gösteren ilk uluslararası banka oldu

Kuruluşundan bu yana 100 yıl geçen Türkiye Cumhuriyeti’nin yıl dönümü ve Cumhuriyet Bayramı kutlamaları devam ederken Somali Merkez Bankası tarafından yayımlanan mesaj ile Ziraat Katılım Bankası’nın Somali’deki gelişmeleri de dikkat çekici oldu.

Türkiye’nin ilk ve tek İslami Bankası konumunda olan Ziraat Katılım Bankası, verdiği hizmet ile yalnızca Somalili iş adamlarına yönelik kalkınma sunmamış aynı zamanda Somali halkına da değer katmıştır.

Türkiye’nin ilk devlete ait İslam Bankası olan Ziraat Katılım, 2 Temmuz 2022’de Somali’de kurularak Somali Şubesi ile birlikte Türkiye’nin Somali’deki ilk ve tek İslam Bankası olma özelliğine sahip olmuştur.  Ziraat Katılım’in Somali Şubesinin tüm faaliyetleri tam olarak İslami Bankacılık ilkelerine uygun olarak yürütülmektedir.

Ziraat Katılım Somali, alternatif dağıtım kanalları aracılığıyla İslami Bankacılık ilkelerine uygun ürünler sunmakla berbarer Somali halkına ve tüm paydaşlara değer katmaya yönelik faaliyetler üstlenmektedir.

Somali Merkez Bankası tarafından teşekkür mesajı

X uygulaması üzerinden yayımlanan teşekkür bildirisinde Somali Merkez Bankası (CBS) Yönetim Kurulu Başkanı  Abdurahman Muhammed Abdullahi, “Mogadişu’daki Ziraat Katılım şubesinin faaliyete geçtiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu, Somali’nin finans sektöründeki reformların başarısının, yatırım ve kalkınma fırsatlarını daha da artıran bir kanıtıdır.” dedi

Muhammed Abdullahi “Hepimiz için tarihi bir an, Ziraat Katilim elli yıldan fazla bir süredir Somali’de faaliyet kuran ilk uluslararası bankadır” diye ekledi.

Yeni bankanın, Somali’nin finans sektörünün gelişimine değer katmasını ve ekonomik  büyümeye katkıda bulunmasını beklediklerini de ifade etti.

Somali Merkez Bankası (CBS), Somali’de kapsayıcı ekonomik büyümeyi teşvik etmeye ve sağlam ve istikrarlı bir finansal sistem kurmaya hazırlanma devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu