BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Zimbabve’de bulunan Mbare Sanat merkezi, çevre sorunlarına karşı farkındalık oluşturuyor

Zimbabve’nin başkenti Harare’de bulunan Mbare Sanat Merkezi, geri dönüşüm atıklarından oluşan ürünleriyle çevre sorunlarını dikkate alarak yerel toplulukların yaratıcılıklarını ifade etmelerine izin veriyor.

Zimbabve’nin başkentinde yer alan bir sanat merkezinde kullanılmış parmak arası terlikler, kumaşlar, diş fırçaları ve bilgisayarları görünce, bunun bir çöplük olduğunu düşünmek yersiz olmayacaktır.

Ancak bu eşsiz alanı ziyaret eden Zimbabweli Tashinga, “Zimbabve’de çok fazla sanat merkezimiz yok. Burası büyülenebileceğimiz ve diğer insanlardan öğrenebileceğimiz bir yer.” dedi.

Tashinga, sanat merkezini son dokuz ayda her gün ziyaret ettiğini ve buranın stres atmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Sanat merkezini Harare’nin en yoksul yerlerinden biri olan Mbare mahallesinde kurduğunu vurgulayan, sanat merkezi kurucusu ve uluslararası üne sahip sanatçı Moffat Takadiwa , “Sanırım benim için en önemli şeylerden biri yöre halkının sanata erişimini sağlamak. İkinci olarak, Mbare gibi ölmekte olan bir mahallenin bir çeşit canlandırılması ve yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada her şey o kadar kötü olabilir ki, böyle bir proje birçok gence yeni bir hayat ve umut getirecek. Onlarda böyle bir mahallede güzel şeylerin olabileceğini biliyorlar.” İfadelerini kullandı.

Moffat Takadiwa’nın amacı aynı zamanda sosyal konularda farkındalık yaratmaktı. Bilhassa sanatının merkezinde çevre, ekoloji var. Bilgisayar klavyeleri, kalemler, plastikler…tüm eserleri atıklardan yapılmış.

Moffat, “Bu atık yönetimi, özellikle şu anda pandemi ve diğer yeni sorunlarla birlikte birçok Afrika hükümeti için büyük bir sorun. Giderek daha büyük bir sorun haline geldi” dedi.

On yılı aşkın süredir varlığını sürdürmekte olan Mbare Sanat merkezi, çevre sorunlarını dikkate alarak yerel toplulukların yaratıcılıklarını ifade etmelerine izin veriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu