BÖLGELERHABERLERPOLİTİKA

Zimbabve yeni endüstriyel kalkınma politikasını formüle ediyor

Üst düzey bir hükümet yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, Zimbabwe hükümetinin sanayileşmeyi teşvik etmek ve 2030 yılına kadar üst orta gelirli bir ekonomi olma hedefine ulaşmak için yeni bir ulusal endüstriyel kalkınma politikası oluşturduğunu söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı daimi sekreteri Mavis Sibanda, taslak politikayla ilgili bir danışma toplantısında, Zimbabwe Ulusal Endüstriyel Kalkınma Politikası 2024-2030’un 2019-2023 dönemi için mevcut politikanın başarıları üzerine inşa edilecek dedi.

Mevcut politikanın ülkenin sanayi sektörünü güçlendirmede, temel zorlukları ele almada ve ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmada önemli adımlar attığını söyledi.

Sibanda’ya göre imalat sektörü, ülkenin GSYİH’sına katkı açısından madencilik ve tarımdan sonra üçüncü sırada.

Sibanda, “İleriye dönük olarak, Zimbabve Ulusal Sınai Kalkınma Politikası 2024-2030, yapısal dönüşümü yönlendirmeyi ve tarım ve madencilik sektörleriyle bağlantılı güçlü bir endüstri inşa etmeyi hedefliyor” diyerek, “ayrıca kırsal sanayileşmeyi teşvik edecek ve yeşil endüstri girişimlerinin alımını ilerletecek. Bu politikayı başarılı bir şekilde uygulamak ve izlemek için, özel sektör liderliğindeki bir yaklaşımın gerekli olduğuna inanıyoruz” diye ekledi.

Sibanda, “Hükümetin rolü, bir güven, işbirliği ve ortak sorumluluk ortamı yaratmak için endüstri uzmanları ve paydaşlarla yakın bir şekilde çalışan bir etkinleştirici rolü olacaktır” dedi.

 

Bakanlığın, gündemi yönlendirmek için işbirliği yapan ortaklardan endüstriyel finansman arayacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu