GÜNEY AFRİKAPOLİTİKASeçimSon Dakika

Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa oyların yüzde 52,6’sını alarak yeniden seçildi

Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, şiddetli ve tartışmalı seçim geçmişi olan Güney Afrika ülkesindeki bir başka sorunlu oylamanın ardından beklenenden çok daha erken açıklanan sonuçlarla Cumartesi günü geç saatlerde ikinci ve son beş yıllık dönem için yeniden seçildi.

Bir muhalefet partisi sözcüsü, Mnangagwa’nın kazanan ilan edilmesinden birkaç dakika sonra sonuçları “uygun doğrulama olmadan aceleyle toplandığı” gerekçesiyle reddedeceklerini söyledi.

Mnangagwa’nın zaferi, ZANU-PF partisinin, 1980 yılında beyaz azınlık yönetiminden bağımsızlığını kazanmasının ardından ülkenin yeniden adlandırılmasından bu yana Zimbabwe’nin 43 yıllık tarihi boyunca sahip olduğu hükümet liderliğini koruduğu anlamına geliyordu.

O dönemde Zimbabve’nin sadece iki lideri vardı; uzun süredir iktidarda olan otokrat Robert Mugabe ve Mnangagwa.

Zimbabve Seçim Komisyonu gece geç saatlerde başkentte yaptığı açıklamada, gerilla savaşçısı olduğu günlerden beri “timsah” lakabını alan 80 yaşındaki Mnangagwa’nın hafta ortası seçimlerinde oyların yüzde 52,6’sını kazandığını söyledi.  Komisyon, 45 yaşındaki ana muhalefet lideri Nelson Chamisa’nın yüzde 44 oy aldığını belirtti.

Sonuçlar sandıkların kapanmasından yaklaşık 48 saat sonra saat 23.30 civarında açıklandı.

Gözlemciler, Forever Associates of Zimbabwe adlı iktidar partisine bağlı bir kuruluşla ilgili özel endişeleri olduğunu, oy verme merkezlerinde masalar kurduklarını ve oy verme kabinlerine giren insanların ayrıntılarını aldıklarını söylediler. Afrika Birliği misyonunun başkanı eski Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, FAZ faaliyetlerinin “cezai suç” olarak ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Onlarca yerel oy gözlemcisi de hükümeti eleştirenlerin uydurma suçlamalar olduğunu söylediği yıkım iddiaları nedeniyle tutuklandı ve mahkemeye çıkarıldı.

Gerçek oylamada da sorunlar vardı.

Seçimin Çarşamba günü yapılması planlanıyordu ancak oy pusulalarının basılmasında yaşanan gecikmeler nedeniyle oylama Perşembe gününe kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçları, seçimin bir gün geride kaldığı göz önüne alındığında nihai rakamların yalnızca Pazartesi ve hatta Salı günü beklendiği oylamanın kapanmasından iki gün sonra şaşırtıcı bir şekilde geldi.

Chamisa’nın Değişim Partisi için Yurttaşlar Koalisyonu’nun sözcüsü Promise Mkwananzi, “Uygun bir doğrulama yapılmadan aceleyle toplanan her türlü sonucu reddediyoruz” dedi. Durum geliştikçe vatandaşlara sonraki adımlar konusunda tavsiyelerde bulunacağız.”

Sonuç, Mnangagwa, kullanılan 4,4 milyon oydan 2,3 milyonunu kazandı. Seçim komisyonu, Chamisa’nın 1,9 milyon aldığını söyledi.

Mnangagwa’nın seçim temsilcisi ve Kabine bakanı Ziyambi Ziyambi, “Bu gerçekten çok mutlu bir olay” dedi. “Zimbabveliler başkanımıza ve ZANU-PF’ye güven gösterdiler.”

Cumartesi günü 2023 sonuçlarının açıklanması öncesinde onlarca silahlı polis, tazyikli suyla ulusal sonuç merkezini korudu. Beş yıl önce, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasında gecikmeler nedeniyle yapılan protestolar sırasında askerlerin altı kişiyi öldürdüğü önceki seçimlerden sonra ölümcül şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Başkent Harare ve diğer kentsel bölgelerde oy pusulalarının dağıtımında yaşanan gecikmelerin Mnangagwa’yı seçimi bir gün uzatmaya sevk etmesinden sonra bu kez oylama perşembe gününe kaldı. Seçmenler, muhalefetin kalesi olan kentsel bölgelerdeki oy verme merkezlerinin önünde oy kullanmak için uyudu.

Seçimden önce Chamisa, Associated Press’e verdiği röportajda partisinin mitinglerinin polis tarafından dağıtıldığını ve destekçilerinin iktidar partisi destekçileri tarafından sık sık korkutulup şiddetle tehdit edildiğini iddia etti.

Uluslararası hak grupları, ZANU-PF’nin muhalefet yetkililerine ve destekçilerine yönelik baskı yaptığını söyledi. Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mnangagwa yönetiminin, döviz krizi, gıda fiyatlarındaki keskin artış, zayıflayan halk sağlığı sistemi ve kayıtlı iş sayısının yetersiz olması nedeniyle artan gerilimler karşısında muhalifleri susturmak için polisi ve mahkemeleri kullandığını iddia etti.

Kaynak: Africanews

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu