BATI AFRİKADOĞU AFRİKAEKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Zekeriya Coştu: “Afrika ile büyüyen işbirliği doğru temeller üzerine inşa edililiyor.”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu , IV. Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu’na katıldı. Coştu yaptığı konuşamasında Türkiye-Afrika ilişlilerine değildi.

“Afrika ile karşılıklı ticaret hacmimiz son 20 yılda 8 kat arttı. Bunun yanında sanayi ve teknoloji anlaşmalarının da artmasını istiyoruz. Afrika ülkeleriyle anlaşma yapmaya gayret ediyoruz, ayrıca kurumlarımızın da muadil Afrikalı kurumlarla ortaklık yapmasını önemsiyoruz. Ayrıca üyesi olduğumuz ve finanse ettiğimiz birleşmiş milletler teknoloji birimini de afrikaya yönlendirmiş bulunmaktayız.

Büyüyen bu işbirliği doğru temeller üzerine inşa ediliyor ve büyütülüyor

Kısa vadeli çıkarlar değil, uzun vadeli iş birlikleri kurmaya çalışıyoruz. Bunu sadece Türkiye için değil, tüm dünya için oldukça verimli buluyorum. Dijital teknolojiler gelişmekte olan ülkeler için büyük fırsatlar sunuyor. Yeni buluşlarla eski sektörlerde kartlar yeniden dağıtılıyor. Örneğin otomatik sektöründe son yüz yıldır ciddi bir değişim yokken son zamanlarda çok hızlı bazı değişmeler yaşandı.

Uzun zamandır yerli otomobil yapmak isteyen bizim için de bu değişmeler bir fırsat sundu ve Togg otomobili yapabildik. Bunun gibi fırsatlar gelişmekte olan ülkelere avantaj sunuyor. Hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak için birlikte çalışmalıyız. Afrika ile ilişkilerimiz bu bakımdan çok önemli.

Türkiye kamunun dijital dönüşümü konusunda ciddi bir yol kat etti. Bu tecrübelerimizi dostlarımızla da paylaşmaktan gurur duyarız. Ayrıca Türkiye startup konusunda da ciddi gelişmeler yakaladı. Afrikada da bu konuda güzel çalışmalar var, birlikte çalıştığımızda ciddi bir avantaj yakalamamız mümkün. Türkiyede okuyan Afrikalı öğrencilerin ülkelerine döndüğünde teknolojiyle ilgili çalışmalarda liderlik yapmalarını umut ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu