GÜNEY AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Zambiya başkanı Afrika ülkelerini dijitalleşmeye yatırım yapmaya çağırıyor

Zambiya Devlet Başkanı Hakainde Hichilema, ekonomik kalkınmayı hızlandırmak için Afrika ülkelerini dijitalleşmeye daha fazla yatırım yapmaya çağırdı.

Zambiya cumhurbaşkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, teknoloji yoluyla ekonomik büyümeyi hızlandırmanın Afrika ülkelerinin daha hızlı gelişmesine yardımcı olacağını, ticareti artıracak, istihdam yaratacak ve hizmet sunumunda verimlilik getirecek bir durum olacağını söyledi.

Hichilema, yaklaşık 30 Afrika ülkesinden katılımcıları bir araya getiren 2023 pan-Afrika Dijital Hükümet Zirvesi’nde yapılan açıklamalarda, sınır karakollarında dijital teknolojilerin kullanılmasının insanların malları temizlemek ve gelir tahsilatını artırmak için harcadıkları zamanı azaltabileceğini söyledi.

“Bugün burada, Afrika ülkeleri olarak ekonomilerimizi daha hızlı, verimli, etkili bir şekilde, optimallikle büyütmek istiyorsak, dijital ilerlemelerimizi hızlandırmamız gerektiğini iddia etmek istiyorum” dedi.

Hichilema’ya göre, Afrika ülkelerinin dijitalleşmeye kaynak yatırmaktan veya dijitalleşmede dev adımlar atan dünyadaki diğer ülkeler tarafından geride bırakılma riskinden başka seçeneği yok. Zambiya başkanı, kıtanın dijitalleşmeye sağlam bir şekilde yatırım yapmaması durumunda Afrika’nın ticaret yapmayı veya diğer ülkelerle etkileşimde bulunmayı veya teknolojik gelişmeden yararlanmayı zor bulacağını söyledi.

Zambiya Teknoloji ve Bilim Bakanı Felix Mutati, Afrika ülkelerinin hükümet operasyonlarını ve insanların geçim kaynaklarını iyileştirmek için dijital dönüşümün geleceğini yeniden tanımlama çabalarına katıldığını söyledi.
Zirvenin beklentilerinin hükümetleri ekonomileri büyütmek için teknolojinin gücünden yararlanmaya çağırdığını sözlerine ekledi.

4-6 Ekim’de yapılması planlanan toplantının, çeşitli sektörlerde uygun maliyetli hizmetler sunmada dijital temettüleri tetikleyecek ve kilidini açacak çözümler gibi çeşitli konuları tartışması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu