BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Yunus Emre Enstitüsü, Ruanda’da geri dönüşümü teşvik için eğitim düzenliyor

Bir Doğu Afrika ülkesi olan Ruanda’da faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü (YEE), geri dönüşümlü atıkların yeni ürünlere dönüştürülmesini hedefleyen 8 haftalık atölye çalışması düzenliyor.

Programın temel hedeflerinde çevrenin korunmasını ve gelir üretimini teşvik etmek kullanılmış malzemelerin zenginliği hakkında farkındalık oluşturmak ve bunların yeni ürünlere dönüştürülmesi bulunuyor.

Programa, Ruanda’nın yanı sıra Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Burundi gibi ülkelerden de genç sanatçılar da katılıyor.

YEE Kigali Sorumlusu Enes Karaçoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda etkisi derinden hissedilen iklim değişikliği konusunda öğrencilere farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Karaçoban, el sanatları atölyesi fikrinin öğrencilerle derste Türkçe konuşurken ortaya çıktığını belirterek mayısın sonuna kadar devam edecek atölye çalışmasının toplam 8 hafta süreceğini kaydetti.

Programın sonunda kursiyerlerin birer “çevre koruma elçisi” olacağını vurgulayan Karaçoban, “Atıkların ve kullanılmış malzemelerin yararlı şekilde tekrar ele alınması, bu atıkların çevre için sorun olmaktan çıkıp bir zenginliğe dönüşeceğini umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Proje ile halkın üretimine katkı sağlanacak

Afrikalı 10 kursiyerin katıldığı atölyede her hafta farklı bir sanatçı eğitim veriyor. Her derste farklı bir objeyi konu edinerek kullanılmış malzemelerden ev ürünleri ve hediyelik eşyalar yapılarak, halkın üretime katkı sağlaması amaçlanıyor.

Projenin sorumlusu Kongolu Sanatçı Taka Hubert ise yaptığı açıklamada, programın sonuçlarının kursiyerlere olumlu etkileri olacağının altını çizdi.

Proje ile yeni iş fırsatları oluşturabilmek, sanatsal ifade yeteneğini geliştirmek ve Ruanda’da çevrenin korunmasına destek vermek gibi amaçlarının bulunduğunu aktaran Hubert, “Atık yönetimi konusunda insanları bilgilendirmek istiyoruz, bu sayede çevrenin korunmasına katkı sağlıyoruz.” dedi.

Proje sonunda katılımcılar tarafından üretilen ürünler, Ankara’daki Afrika Evi’nde sergilenecek.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu