HABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Yunus Emre Enstitüsü Cezayir’deki temsilcilik sayısına bir yenisini ekleyecek

Türkiye ile Cezayir arasında "Türkiye ve Cezayir’de Kültür Merkezleri Açılmasına Dair Kanun Teklifi" kabul edildi

TBMM Dışişleri Komisyonu toplantısında, “Türkiye ile Cezayir Arasında Türkiye ve Cezayir’de Kültür Merkezleri Açılmasına ve Faaliyetine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi” kabul edildi.

“Cezayirde Türkçe öğrenimine ilişkin ciddi bir talep, istek ve heyecan olduğunu görüyoruz”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Cezayir’de daha geniş bir kesime ulaşabilmek, Türk kültürünü hakkıyla tanıtabilmek için tüzel kişiliğe sahip Yunus Emre Türk Kültür Merkezi kurulmasında büyük fayda gördüklerini belirterek, “Cezayir’de Türkçe öğrenimine ilişkin ciddi bir talep, istek ve heyecan olduğunu gözlemliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cezayir’le kültürel ilişkiler ve iş birlikleri en üst seviyeye taşınacak

Türkiye’nin Cezayir ile köklü tarihî ve kültürel bağlara sahip olduğunu söyleyen Serim, “Cezayir ile kültürel ilişkilerimizi ve iş birliğimizi en üst seviyeye taşıma gayesindeyiz.” değerlendirmelerinde bulundu.
Bu iradenin bir yansıması olarak 2014 yılında Cezayir 2 Üniversitesi bünyesinde Yunus Emre Enstitüsünün faaliyetlerine başladığını hatırlatan Serim, “Cezayir 2 Üniversitesinin öğrencilerine hem Türkçe öğretiyoruz hem de tarihimizi ve kültürümüzü tanıtıyoruz.” diye konuştu.

Cezayir’in başkentinde müstakil bir Yunus Emre Enstitüsü kurulacak

Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, “Bu kapsamda, ilk aşamada başkent Cezayir’de bir merkez kurmayı öngörüyoruz. İleride ihtiyaç ve talep olduğu takdirde ülkenin diğer kentlerinde de merkez kurulması değerlendirilebilecek.” dedi.

Serim, Yunus Emre Enstitüsünün 2020 yılında dünya genelinde başlattığı çevrim içi Türkçe kurslarına Cezayir’den 2 bine yakın kişinin katıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu anlaşma, kurulması öngörülen kültür merkezlerimize ayrıcalıklar tanıyor. Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin faaliyetlerini sorunsuz şekilde yürütebilmesini teminen söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girmesi büyük önem taşıyor. Cezayir tarafındaki onay sürecinin de bir an evvel tamamlanması yönündeki beklentimizi dost Cezayir makamlarına ileteceğiz. Anlaşmanın onaylanması hususunda Yüce Meclisimizin desteğini bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu