EKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLER

Yüksek faiz oranları Güney Afrika’daki sigorta şirketlerini olumsuz etkiliyor

Güney Afrikalı sigorta şirketi Old Mutual Ltd Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yüksek faiz oranlarının getirdiği faydaların zararlarıyla nötrlendiğini ve sıkı para politikasından kaynaklanan kalıcı baskının ancak 2024’te istikrara kavuşmasını beklediğini söyledi.

Old Mutual CEO’su Iain Williamson Reuters’e verdiği bir röportajda, ülkenin en büyük yaşam sigortası şirketinin yüksek faiz oranları sayesinde hissedar sermayesinden iyi bir getiri elde edebildiğini ancak ekonomi politikasının tüketiciler üzerinde baskı yarattığını söyledi.

“Ekonomi politikasının yarattığı baskının ciddi olumsuz etkileri var. Fayda ve zararları değerlendirdiğimizde hangi tarafın daha ağır bastığını söylemek zor ancak benim sezgilerime göre bu durum net bir şekilde olumsuz sonuçlar doğuruyor.” diye ekledi.

Güney Afrika Merkez Bankası, yükselen enflasyonu dizginlemek amacıyla art arda yaptığı 10 faiz artışının ardından eylül ayındaki iki toplantıda ana faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmamıştı.

Williamson, “Gerçekten zorlu bir süreçten geçiyoruz. Muhtemelen gelecek yıl bu süreç daha kolay olacak” dedi.

Çarşamba günü, Old Mutual yarı yıl kârında %8’lik bir düşüş yaşandığını bildirdi ve hisse başına 32 sentlik bir ara temettü dağıtacağını açıkladı; bu oran bir yıl öncesinde 25 sentti.

Old Mutual’ın hisseleri bundan önce en son yaklaşık %0,9 oranında düşüş yaşamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu