HABERLER

YTB Başkanı Eren, Afrika kıtasının ve Türkiye’nin geleceğinin çok parlak olduğunu söyledi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, 21. yüzyılın Afrika yüzyılı olacağını ve Afrika ve Türkiye'nin geleceğinin çok parlak olduğunu belirtti.

YTB tarafından 25 Mayıs Afrika Günü kapsamında düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye-Afrika İlişkileri” başlıklı panele, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Afrika Çalışmaları bölümünden Doç. Dr. Elem Eyrice Tepeciklioğlu moderatörlük yaptı.

Panelde Dışişleri Bakanlığı Doğu ve Güney Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Elif Çomoğlu Ülgen, Büyükelçi Prof. Dr. Ahmet Kavas, ASBÜ Afrika Çalışmaları bölümünden Doç. Dr. Mürsel Bayram ve YTB’nin KATİP programı bursiyerlerinden Politika Analisti ve Araştırmacı Ovigwe Eguegu konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’nin dış politikasında “gönül coğrafyası” parametresinin bulunduğunu ve bunun Türkiye’ye has bir ifade olduğunu dile getirdi.

Eren, YTB’nin son yıllarda Afrika kıtasına ilgi göstermeye gayret ettiğini belirterek “21. yüzyıl inşallah Afrika’nın yüzyılı olacak. Afrika’nın geleceği çok parlak, Türkiye’nin de geleceği çok parlak.” dedi.

Afrikalı öğrencilerin Türkiye’ye yoğun ilgisinin olduğunu aktaran Eren, halihazırda Afrika’dan Türkiye Bursları kapsamında Türkiye’de eğitim gören 3 bin 700 öğrenci ve kendi imkanlarıyla okuyan öğrenciler de dahil olmak üzere toplam 60 bin öğrenci olduğunu söyledi.

Eren, 12 Afrika ülkesinde 14 mezun derneği kurulduğunu ifade ederek 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bu derneklerden yardım gönderildiğini de anlattı.

Afrika ülkeleriyle ilgili anılar ve anekdotlardan bahseden Büyükelçi Ülgen de Türkiye’nin 1998’de Afrika açılım stratejisi hazırladığını ve o strateji kapsamındaki hedeflerin hepsinin tamamlandığını söyledi.

Ülgen, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından aynı gün içinde Afrika ülkelerinden birçok büyükelçinin kendi maaşlarından bir miktarı ayırıp AFAD’a nakdi yardım yapmak istediklerini ve bunun, kendisini çok etkilediğini anlattı.

“Afrika çalışmalarında güncel konulara ağırlık verilmeli”

Bir diğer konuşmacı Prof. Dr. Kavas da Afrika araştırmalarıyla ilgili literatürün çok zengin olduğunu ifade ederek bu eserleri parça parça tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.

Kavas, üniversitelerde Afrika ile ilgili yapılan çalışmaların genelde tarih odaklı olduğunu ancak bugünkü ilişkileri şekillendiren güncel konulara ve Afrika’nın kalkınma hamlelerine daha çok ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’de öğrenim gören 300 bin öğrenciden 60 bininin Afrikalı olduğunu belirten Kavas, bu öğrencilerin geleceği inşa edeceğini söyledi.

Afrika ile savunma sanayi ihracatı yükseldi

Türkiye ile Afrika arasındaki savunma ve güvenlik işbirliğinden bahseden Doç. Dr. Bayram, Türkiye’nin 25’ten fazla Afrika ülkesi ile savunma sanayisi işbirliği anlaşması imzaladığını söyledi.

Bayram, Türkiye’den Afrika’ya yapılan savunma sanayisi ihracatının 2020’de 83 milyon dolar olduğunu ve bu miktarın 2021’de 288 milyon dolara çıktığını ifade etti.

2022 için tam bir veri olmadığını aktaran Bayram, yalnızca yılın ilk 2 ayında ihracatın 139 milyon dolar olduğunu ve bu verilerden yola çıkarak ihracatın yaklaşık 1 milyar dolara ulaşmış olabileceğini belirtti.

“Türkiye’nin Afrika ile köklü bir tarihi var”

Araştırmacı Eguegu, Afrika kıtasında nereye gidilirse gidilsin Türkiye ile ilgili algının hep olumlu olduğunu belirterek “Bunun sebebi sadece mevcut dinamikler değil. Bunun içerisinde köklü bir tarihimizin bulunması, Türkiye’nin geçmişteki sömürgeci güçlerden olmaması, sonrasında bizim yanımızda yer alması ve sömürgeciliğe karşı her zaman savaşıyor olması bu kararları etkiliyor.” dedi.

Eguegu, Türkiye’nin Afrika ilişkilerinde mevcudiyetin çok önemli olduğunu vurgulayarak 20 yıl öncesinde de iki ülke arasındaki ilişkilerin altın çağında olduğunun söylendiğini dile getirdi.

Diplomatik açıdan Fransa, ABD ve Çin’in ardından Afrika’daki en büyük mevcudiyetin Türkiye olduğuna dikkati çeken Eguegu, fiziksel olarak kıtada mevcut olup varlığını göstermenin ve taahhütlerde bulunup yerine getirmenin çok kıymetli bir izlenim bıraktığını ifade etti.

Program kapsamında panelin yanı sıra Afrika Kültür Evi tarafından Afrika El Sanatları Sergisi de düzenlendi.

Kaynak: AA/Tuğba Altun, Ayşe İrem Tiryaki

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu