BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERSAĞLIK

Yeryüzü Doktorları Derneği’nin beslenme sağlığı merkezi Somali’de faaliyete geçti

Yeryüzü Doktorları Derneği, Somali’nin Galmudug bölgesinde inşa ettiği beslenme sağlığı merkezini hizmete açtı.

Beslenme sağlığı projeleri kapsamında, kuraklık, yoksulluk, iç karışıklıklar ve benzeri sebeplerle açlık problemlerinin sıkça yaşandığı bölgelerde, beslenme sağlığı merkezleri açan ve destekleyen Yeryürü Doktorları Derneği, Somali’nin Galmudur bölgesinde yeni bir beslenme sağlığı merkezi açtı.

Yeryüzü Doktorları bu merkezde, açlık yönünden en yüksek risk grubu olan 5 yaş altı çocuklar ve hamile/emziren anneler başta olmak üzere muayene ve tıbbi beslenme tedavisi uygulayacak.

Dernek, kuraklığın yoğun olduğu bölge olan Galmudug’da ücretsiz olarak binlerce ihtiyaç sahibine ulaşmayı, yerel sağlık kapasitesinin ve sağlık erişimine ulaşılabilirliğin artmasını hedefliyor.

Dernekten yapılan açıklamada, kuraklık, iç karışıklıklar ve terör gibi nedenlerle 5 milyon 900 bin kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu Somali’de, bu sayının 2022 yılında 7 milyon 700 bine yükselmesinin öngörüldüğü ifade edildi. Birleşmiş Milletler raporlarına göre ise insani yardımlar devam etmezse, akut gıda yetersizliği 4 milyon 600 bin kişide görülecek.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu