BÖLGELERHABERLERORTA AFRİKASAĞLIK

Yeryüzü Doktorları Derneği, Çad’a yeni sağlık merkezi inşa edecek

Yeryüzü Doktorları Derneği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı iş birliğiyle Çad’da, anne ve çocuklara yönelik sağlık hizmeti sunacak yeni bir sağlık merkezi inşa edecek.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, Orta Afrika kriziyle birlikte 2014’ten beri sadece bir sağlık merkezinin hizmet verdiği Çad’da yeni bir merkez açılacağı belirtildi.

Hamile kadınlar ve emziren annelerin rutin kontrollerinin yapılacağı merkezde, sağlıklı doğumların gerçekleştirilmesi, bebeklerin aşılanması ve pediatrik muayene hizmeti sağlanacak.

Ayrıca merkezde, ailelere bebek bakımı ve üreme sağlığıyla ilgili bilgilendirme yapılarak, gerekli müdahaleler ve tedavilerle binlerce anne ve çocuğun sağlığına kavuşması için çalışılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeryüzü Doktorları Genel Müdürü Ozan Mutlu, sağlık hizmetlerinin sınırlı olduğu ihtiyaç sahibi coğrafyalarda anne ve çocuk ölüm oranlarının gelişmiş ülkelere göre yüksek olduğunu ifade etti.

Mutlu, bu ülkelerde hamilelikte, doğum sırasında ya da sonrasında oluşan komplikasyonlar gibi sebeplerle anne ve çocukların hayatlarını kaybedebildiklerine dikkat çeken Mutlu, ihtiyaç sahiplerine temel sağlık imkanları sunulursa onların da hayata tutunmalarının sağlanabileceğini belirtti.

Anne ve çocuk ölüm oranlarının yüksek olduğu bölgelerde uzun yıllardır merkezler açtıklarını, anne çocuk sağlığı için mücadele ettiklerini kaydeden Mutlu, “Bu yıl da Çad Sido Mülteci Kampı’ndaki merkezimizde çalışmalarımızı sürdürürken TİKA tarafından inşa edilen merkezde anne çocuk sağlığı ve doğum hizmetleri gerçekleştireceğiz. Merkez sayesinde uzak coğrafyalarda binlerce anne ve çocuğun hastalıklarına çözüm sunabilmek ve sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için çalışacağız.” dedi.

Yeryüzü Doktorları Derneği, 20 bini aşkın gönüllüsünün desteğiyle 50’ye yakın ülkede sağlık hizmeti veriyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu