BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

YEE, Güney Afrika’da ‘‘Türk Mutfağı Günü’’ etkinliği düzenledi

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde Yunus Emre Enstitüsü tarafından ‘‘Türk Mutfağı Günü’’ etkinliği düzenlendi.

Güney Afrikalıların yoğun ilgi gösterdiği Türk mutfağı etkinliği T.C. Pretorya Büyükelçiliği, Azerbaycan, Filistin, Irak, Kazakistan Büyükelçileri ve Belçika Başkonsolusu katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğe yaklaşık olarak 200 Güney Afrikalı katılım sağladı. ‘‘Türk Mutfağı Günü’’ etkinliği yerel bir radyo kanalından da canlı olarak yayınlandı.

Etkinlik kapsamında Büyükelçilik Şef Aşçısı tarafından hünkarbeğendi, ayran aşı çorbası, kısır ve lokma tatlısı anlatılarak canlı sunumu yapıldı. Sunumun çevirisini Güney Afrikalı ve Yunus Emre Enstitüsü Türkçe kursiyeri Sharon Tshabangu gerçekleştirdi.

Misafirlere Türk kahvesi, dolma ve baklava ikram edildi.

‘‘Türk Mutfağı Günü’’ etkinliği kapsamında Türk kültürüne ilgi duyan Güney Afrikalılar Yunus Emre kostümleriyle misafirlere ikramda bulunarak dostluğu, sevgiyi simgelemek istediklerini ifade ettiler.

Etkinliğe katılan T.C Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş yaptığı konuşmada Güney Afrikalılara Türk mufağının zengin çeşitliliğini ve kökenlerini anlattı. Büyükelçi Kandaş, Türkiye-Güney Afrika ilişkilerinde gastronomi diplomasisinin önemine vurgu yaptı.

Johannesburg Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Kültür Merkezi Koordinatörü Abdülaziz Yiğit etkinlik sayesinde güzel bir kültürel etkileşim olduğunu ifade etti. 

‘‘Güney Afrika’da her geçen gün  Türk kültürüne ve diline olan ilginin artmakta olduğunu görmekteyiz. Bugün yemek sanatımızı tanıyanlar ülkemizi ve kültürümüzü daha yakından tanıma fırsatı elde ettiler.’’

Yemek sunumlarının yanı sıra etkinlikte Güney Afrikalı ‘Sweet Voices Chorale” gençlik korosu tarafından ”Bana Seni Gerek Seni” şiiri seslendirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu