BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Yapı Merkezi, Tanzanya’da ilk elektrikli lokomotifin test sürüşünü gerçekleştirdi

Yapı Merkezi’nin Tanzanya’da yapımı devam eden Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi kapsamında Sahraaltı’ndaki ilk elektrikli lokomotifin test sürüşü gerçekleştirildi.

Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi, Yapı Merkezi’nin Darüsselam-Mwanza arasında inşasını gerçekleştirdiği projenin 5 fazından birini oluşturuyor.

Tanzanya’da ‘‘Doğu Afrika’nın en hızlı treni’’

Tanzanya’da demiryolu projeleriyle 2017 yılında faaliyete başlayan Yapı Merkezi, Darüsselam – Mwanza arasında Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattını inşa etmeyi hedefliyor. 5 fazdan oluşan ve anahtar teslim olarak inşa edilen proje tamamlandığında Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya’nın birbirine bağlanması planlanıyor.

205 km ana hat ve 95 km yan hat demiryolundan oluşan Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi ile 333 km ana hat ve 81 km yan hat demiryolundan oluşan Morogoro-Dodoma-Makutupora Demiryolu Projesi’nin yapımı devam ediyor.

Makutupora-Tabora arasında 294 km ana hat ve 74 km yan hattan oluşan 3. faz için sözleşme imzalanırken, Tabora-Isaka arasında 130 km ana hat, 35 km yan hattan oluşan 4. fazın yapımı, 4 Temmuz’da gerçekleştirilen imza töreninin ardından Yapı Merkezi tarafından üstlenildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu