BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Yapı Merkezi, Doğu Afrika’nın en hızlı treni inşasında temel atma töreni ile 3. faza geçti

Türk yapı şirketi Yapı Merkezi’nin üstlendiği Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattı olması planlanan Tanzanya’daki Darüsselam-Mwanza Demiryolu projesinde 3. aşamaya geçildi.

Tanzanya’daki Darüsselam-Mwanza Demiryolu’nun birinci ve ikinci fazının ardından Makutupora’dan Tabora’ya uzanan 3. fazın temeli atıldı.

46 haftada teslim edilmesi planlanan 1.9 milyar dolar değerindeki projede tüm altyapı işlerine ilave olarak, Makutupora ile Tabora şehirleri arasındaki 368 km’lik demiryolunun yapımı, toplam 7 istasyonun inşaası, hattın sinyalizasyon, telekom ve elektrifikasyon işlerinin tümü anahtar teslim olarak Yapı Merkezi tarafından gerçekleştirilecek.

Tanzanya’nın Tabora şehrinde gerçekleştirilen temel atma törenine Tanzanya Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Prof. Makame M. Mbrawa, Tabora Bölge Valisi Dr. Batilda Buriani, Tanzanya Türkiye Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu, Tanzanya Ankara Büyükelçisi Korgeneral Yacoub Mohamed, Tanzanya Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. John W. Kondoro, Tanzanya Demiryolları CEO’su Masanja Kadogosa, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu ve Yapı Merkezi Holding CEO’su Aslan Uzun katıldı.

Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu 3. fazın temel atma töreninde konuştu:

“Afrika’da bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bir çok başarılı projeye bugün bir yenisini daha eklemiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tanzanya’da gerçekleştirmekte olduğumuz, bir Türk müteahhitin Afrika’da gerçekleştirdiği en uzun ve Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattı, Darüsselam-Mwanza Demiryolu’nun Darüsselam’dan Makutupora’ya kadar uzanan 722 km uzunluğundaki ilk iki kısmında göstermiş olduğumuz titizlik ve iş kalitesinden dolayı Tanzanya Demiryolları yetkilileri bu çok önemli demiryolu hattının üçüncü fazını da bizlere emanet ettiler. Bugün 3. fazın temel atma törenini büyük bir gururla gerçekleştiriyoruz. En büyük mutluluğumuz böyle dev bir proje ile ülkemize ciddi bir döviz girdisi sağlayarak ekonomimizin güçlenmesine katkıda bulunacak olmamızdır.”

Yapı Merkezi’nin, Tanzanya, Etiyopya, Senegal, Zambiya, Cezayir, Fas ve Sudan gibi diğer Afrika ülkelerinde de devam eden ve tamamlanmış altyapı ve ulaşım projeleri bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu