BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKA

Yapı Merkezi, Afrika’da altyapı projelerine imza atıyor

Raylı sistemlerde dünya markası haline gelen Türk şirketi Yapı Merkezi, son 10 yılda Afrika’da önemli projelere imza atıyor

Yapı Merkezi, raylı sistemler başta olmak üzere Afrika’nın kalkınma ve büyüme vizyonuna katkı sunan çeşitli altyapı projelerini hayata geçiriyor. Yapı Merkezi, Senegal, Fas, Cezayir, Etiyopya ve Tanzanya’da üstlendiği projeler ile Afrika’nın önemli noktaları arasında güvenli ulaşıma katkı sağlıyor. 

Yapı Merkezi, ekonomik kalkınmanın temelini oluşturan altyapı projelerinin yanı sıra çeşitli sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirerek faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim, çevre ve sosyal konular, sağlık, gıda ve ulaşım eksiklerini gidermeye yönelik adımlar atıyor. İstihdama büyük katkı, yerel insana büyük yatırım yapıyor.

Tanzanya’da ‘‘Doğu Afrika’nın en hızlı treni’’

Tanzanya’da demiryolu projeleriyle 2017 yılında faaliyete başlayan Yapı Merkezi, Darüsselam – Mwanza arasında Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattını inşa etmeyi hedefliyor. 5 fazdan oluşan ve anahtar teslim olarak inşa edilen proje tamamlandığında Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya’nın birbirine bağlanması planlanıyor.

205 km ana hat ve 95 km yan hat demiryolundan oluşan Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi ile 333 km ana hat ve 81 km yan hat demiryolundan oluşan Morogoro-Dodoma-Makutupora Demiryolu Projesi’nin yapımı devam ediyor. Makutupora-Tabora arasında 294 km ana hat ve 74 km yan hattan oluşan 3. faz için sözleşme imzalanırken, Tabora-Isaka arasında 130 km ana hat, 35 km yan hattan oluşan 4. fazda imza aşamasına gelindi.

Yapı Merkezi Holding CEO’su Aslan Uzun, Tanzanya’daki projeler kapsamında şehirlerin modernleşmesi ve birbirine bağlanması, ülke içinde güvenli ve emniyetli ulaşımın sağlanması, Doğu Afrika’nın Hint Okyanusu ile buluşması, ticaret ve turizmi canlandırarak Tanzanya ekonomisinin büyümesine katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Etiyopya’nın “hızlı kalkınma planı”na uygun bir demiryolu projesi

Etiyopya’nın kuzey kesimi ile merkezi arasındaki bağlantının sağlanmasında büyük önem taşıyan Awash–Kombolcha–Hara Gebaya Demiryolu Projesi ülkenin güney ve kuzey kısmında bulunan diğer iki demiryolu projesi ile de bağlantıyı sağlıyor. Etiyopya’nın en gelişmiş ve yüksek Avrupa standardını kullanan, zorlu topoğrafyadan geçen demiryolu hattı 2 aşamalı olup toplamda 390 km ana hattan oluşuyor.

Kuzey Afrika’da tramvay projeleri

Kuzey Afrika ülkesi Fas’ta tramvay projeleri hayata geçirildi. Casablanca Tramvay 1. Hattı günde 110.000 yolcuya hizmet ederken, Tramways & Urban Transit Magazine tarafından “Best World Class Rail System of the Year” ödülüne layık görüldü. 2019 yılında yapımı tamamlanan 2. Hat ise günde 170.000 yolcuya hizmet veriyor.

Yapı Merkezi, Cezayir’de ise 4 modern altyapı projesi hayata geçirdi. Bir Touta–Zeralda Demiryolu Projesi, Sidi Bel Abbes Tramvayı Projesi, Setif Tramvayı Projesi, Caroubier Atölyesi ve Depo Alanı Projesi ile ulaşım sorunlarına kalıcı çözüm getirdi. 

‘‘Dakar projesi ile bölgesel kalkınma güçlendirilecek’’

Yapı Merkezi, Senegal Hükümeti’nin ulaştırma politikaları doğrultusunda Dakar’da Diamniadio ve AIBD havalimanı arasında, hızlı, modern, yüksek frekanslı bir raylı sistem yapımında da çalışmaktadır. Aralık 2021’de ilk fazı tamamlanan Dakar – Diamniadio hattı günlük 115.000 yolcuya hizmet veriyor.

Afrika’nın güneyinde Yapı Merkezi imzası atılıyor

Yapı Merkezi’nin Afrika’nın güneyinde hayata geçirdiği proje Zambiya’da yer alıyor. Güneyde Zimbabve sınırından kuzeyde Kongo Demokratik Cumhuriyeti (Chingola) sınırına kadar yaklaşık 1029 km uzunluğunda olan Zambiya Demiryolu Rehabilitasyonu iki aşamada uygulanacak olup, hat üst yapısının rehabilitasyonu, telekomünikasyon ve sinyalizasyon sistemleri kurulumları ve Zambia Demiryolu Limited Şirketi’nin (ZRL) taşıma kapasitesini arttırmak için vagon ve diğer ekipmanların satın alma işlerinden oluşuyor.

Proje, Zambiya’yı “SADC” (Güney Afrika Kalkınma Topluluğu) bölgesinde gelişmiş ve modernize edilmiş demiryolu altyapısı ile entegrasyon sağlayarak uluslararası bir merkeze dönüştürürken, Zambiya’nın ekonomik büyümesinde ve milyonlarca insan için yüksek bir yaşam kalitesi sağlamada temel bir rol oynayacak. Yapı Merkezi ve Yapıray, 3 kıtada 52 verimli çalışma sistemi altında kanıtlanmış tüm kapasite ve bilgi birikimi ile projede kilit oyuncular olacak, günde 3 milyonun üzerinde yolcu ve 600 milyon ton km taşıma güvenle hizmet verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu